close
Sport

Liga e parë: Përfundoi Kampionati 2021/2022

sss (1)

FC Shkupi ngriti lartë trofeun e kampionit

Me ndeshjet e javës Së 33-të edhe zyrtarisht u mbyllë edicioni i 30-të kampionati 2021/2022 në ligën e pare të futbollit vendor, FC Shkupi  u shpall Kampion.  Katër  fitore të vendasve, një barazim e një fitore e mysafirëve me  22 gola të shënuar ishte epilogu I ndeshjeve të javës Së 33-të . Kreu i FFM-së Muamed Sejdini dhe Antaëri I KD, Argjend Beqiri dorëzuan kupën ekipit kampion për sezonin 2021/2022.

Ndeshja derbi e javës së fundit të Kampionatit u zhvillua në stadiumin e Çairit  në një atmosfere vërtet festive që e krijuan mbi pesë mijë tifozë të pranishëm në mesin e të cilëve ishin Kryeministri Kovaçevski, Kryeparlamentari Talat Xhaferi, kreu i FFM-Së Muhamet Sejdini me bashkëpunëtor dhe shumë emra  nga jeta publike dhe sportive.

FC Shkupi  në këtë kampionat  ka  të shënuara  23 fitore, shtatë Barazime dhe  vetëm tre humbje duke grumbulluar 76 pikë. Kupën për titullin e fituar kampion ekipit të Shkupit ia dorrëzuan Kryetari I FFM-së Muamed Sejdini dhe anëtari i KD Të FFM-së Argjend Beqiri i cili ka qenë edhe futbollist aktiv i këtij klubi.

Ndryshe  Shkupi në  ndeshejn e fundit kundër Akademija Pandev  shënoi  fitore 3-0 me dy  golat e Trapanovskit dhe një të Anid Abazit.

FC Shkupi do të luaj në Eliminatoret e Ligës së Kampionëve, ndërsa Akademia Pandev dhe Shkëndija do luajnë në eliminatoret e Ligës Së Konferencës. Skuadra e tretë që do na prezantojë në këtë kompeticion, do të jetë njëra midis Sileksit dhe Makedonija Gj.P, Dy skuadra këto që me datë 20 maj do të luajnë në finalen e madhe të kupës.

Një ndeshje mjaft interesante  u zhvillua mes Struga Trim Lum dhe  Shkëndija e cila përfundoi  me barazim  1-1.

Të dy golat që u shënuan në minutat shtesë të takimit. Fillimisht ekipi vendas kaloi në epërsi me golin e Darko Ilieskit (90+2’), derisa Reshat Ramadani me një eurogol të vërtetë në minutën e 95-të, barazoi shifrat në 1:1.

Skuadra E Renovës Kundë Borecit Në Veles Ka Shënuar Fitore Të Thellë 1-5 Me  Çka  Kampionatin E Përfundoi Në Pozitën E Pestë Në Renditjen Tabelore  Që Megjithate Është Një Sukses.

Në Ndeshjet  Tjera Të Javës Së Fundit Të Kampionatit U Shënuan Këto Rezultate Skopje Shënoi Fitore 4:1 Ndaj Bregallnicës, Ndërsa Rabotniçki Dhe Tikveshi Regjistruan Fitore Identike, 2:1 Kundë Pe;Isterit  Gjegjësisht  Makedonija Gj.P.

Rezultatet E Javës Së 33-Të:

Shkupi – Ak. Pandev  3-0

Boreci – Renova 1-5

Rabotniçki – Pelisteri 2-1

Struga TL – Shkëndija 1-1

Skopje – Bregallnica 4-1

Tikveshi – Makedonija Gj.P 2-1

TABELA PËRFUNDIMTARE PËR SEZONIN 2021/2022

1.Shkupi 33 23 7 3 45 76
2.Ak.Pandev 33 19 7 7 23 64
3.Shkëndija 33 16 13 4 24 61
4.Makedonija Gj.P 33 17 6 10 2 57
5.Renova 33 12 12 9 13 48
6.Struga TL 33 12 11 10 0 47
7.Bregallnica 33 12 9 12 -2 45
8.Rabotniçki 33 13 4 16 -6 43
9. SkopjeК СКОПЈЕ 33 9 8 16 -18 35
10.Tikveshi 33 9 7 17 -2 34
11. Boreci 33 5 6 22 -41 21
12. Pelisteri 33 2 8 23 -38 14
Klan Macedonia

The author Klan Macedonia