close
Rajoni

MALI I ZI: KRIVOKAPIQ KRYEMINISTËR, BEÇIQ KRYEPARLAMENTAR?

EE68B20E-80EF-4EC3-963C-C445B953968D_w1200_r1

Tri koalicionet fituese në Mal të Zi janë dakorduar që lideri i koalicionit “Paqja ëshë kombi ynë” Aleksa Beçiq të jetë Kryetar I Kuvendit malazez, kurse bartësi I listës së koalicionit “Për të ardhmen e Malit të Zi” Zdravko Krivokapiq të jetë mandatari për formimin e Qeverisë.

Përfaqësuesi I Frontit Demokratik Milan Knexheviq në seancën e sotme konstituive ka theksuar se FD-ja ka përkrahur Beçiqin dhe Krivokapiqin, për të eliminuar të gjitha dyshimet se serbët kanë tradhëtuar marrëveshjen mes tre koalicioneve dhe se po luftojnë vetëm për karrike.

Parlamenti malazez ka 81 deputetë, kurse tri koalicionet fituese që negociojnë për formimin e qeverisë së re në Mal të Zi, kanë gjithsejt 41 mandate./KlanMacedonia

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia