close
Bota

Mario Draghi kërkon unitet për të drejtuar Italinë

draghi-2

Kryeministri italian deklaroi se vendit nuk i duhet një stabilitet sipërfaqësor por një pakt të ri besimi

Mario Draghi ka kërkuar unitet midis koalicionit të tij si çmim për të qëndruar si kryeministër pasi presidenti refuzoi dorëheqjen e tij javën e kaluar pas humbjes së votëbesimit.

Draghi parashtroi një sërë çështjesh me të cilat përballet vendi, duke filluar nga lufta në Ukrainë deri te pabarazia sociale dhe rritja e çmimeve, dhe tha se partitë politike duhet ta mbështesin atë nëse ai do ta drejtonte vendin drejt zgjedhjeve që priten në gjysmën e parë të 2023.

“Unë besoj se një kryeministër që nuk ka dalë kurrë para votuesve duhet të ketë mbështetjen më të gjerë të mundshme në parlament. Siç thashë edhe në Këshillin e Ministrave, votimi i së enjtes së kaluar vërtetoi përfundimin e paktit të besimit që e mbajti të bashkuar këtë mazhorancë. Nuk mund të injorohet, sepse do të ishte e barabartë me injorimin e parlamentit”.

Draghi kishte dhënë dorëheqjen e tij javën e kaluar pasi lëvizja populiste 5 Yje refuzoi të mbështeste koalicionin në një votëbesim parlamentar. Presidenti Sergio Mattarella e refuzoi dhe i tha të kthehej përpara parlamentit për të parë nëse mund të ringjallte sërish besimin.

“Italia nuk ka nevojë për një stabilitet sipërfaqësor që zhduket kur përballet me masa të vështira. Italisë i duhet një pakt i ri besimi, po aq i sinqertë dhe konkret sa ai që na ka lejuar të ndryshojmë vendin për mirë deri tani. A jeni gati? A jeni gati të konfirmoni atë përpjekje që bëtë në muajt e parë dhe që më pas u zbeh? Përgjigjen e këtyre pyetjeve nuk duhet të ma jepni mua, por duhet t’ua jepni italianëve”.

Një debat mbi të ardhmen e qeverisë pritet të zhvillohet në dhomën e ulët të enjten. Ish-shefi i Bankës Qendrore Europiane ka mbështetje të mjaftueshme për të qëndruar në detyrë pa 5 Yjet, por ai deri më tani e ka hedhur poshtë këtë opsion sepse mandati i tij fillestar ishte të drejtonte një koalicion të unitetit kombëtar me parti nga i gjithë spektri politik.

Duke ndërlikuar përpjekjet për të kapërcyer ndarjet, partia e djathtë Liga dhe aleatët e saj Forza Italia kanë thënë se nuk duan të ndajnë më pushtetin me 5 Yjet. Nëse Draghi vendos se qeveria nuk mund të vazhdojë më, presidenti ka të ngjarë të thërrasë zgjedhjet në Shtator ose Tetor. Italia nuk ka pasur zgjedhje vjeshte që nga Lufta e Dytë Botërore, pasi kjo është periudha e rezervuar për hartimin e buxhetit.

Klan News

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia