close
Bota

“Mariupol mund të bjerë brenda disa orësh”

mariupol-3

Analisti për mbrojtjen, profesori Michael Clarke, ka një parashikim të zymtë sa i takon qytetit të Mariupol. Duke folur për Sky News, eksperti thotë se trupat ruse kanë marrë Izyum dhe tani po përpiqen të zbresin në Mariupol me synimin për t’u bashkuar në një “forcë të madhe” në jug.

“Do të duhet pak kohë për ta bërë këtë, por nëse arrijnë të mposhtin ukrainasit në Mariupol, ata mund të lirojnë ndoshta gjysmën e forcave të tyre atje, të paktën 6,000 ose ndoshta 8,000 trupa, për të filluar më pas të shtyjnë drejt veriut në këtë ofensivë të madhe.”

I pyetur nëse Mariupol ka gjasa të bjerë, Clarke tha: “Po-po, shumica e njerëzve mendojnë se është çështje orësh, jo ditësh”.

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia