close
Top LajmeVendi

Mickoski uron Kryeministrin e Hungarisë dhe Presidentin e Serbisë për fitoren

277799755_532340121581252_9133337382781805476_n

Kreu i VMRO-DPMNE-së Hristian Mickoski ka uruar kryeministri hungarez Viktor Orban për fitoren  dhe  gjithashtu ka uruar edhe Vuçiqin për mandain e fituar në krye të Serbisë.

Fitore e madhe për Viktor Orban. Me fat dhe sukses le të jetë mandati i pestë i kryeministrit, i katërti radhazi.

Urime për fitoren bindëse të partisë sonë si motër SNS në Serbi. Fitore e madhe për presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq

Maqedonia ka miq! ka shkruar Mickoski.

Kujtojmë se Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, mori një tjetër mandat në krye të vendit në zgjedhjet e mbajtura të dielën.

Ai fitoi me 59.8% të votave kundrejt rivalit të tij Zdravko Ponosh, një ish-gjeneral në pension që arriti të grumbullojë vetëm 17.1% të votave.

Më këtë rezultat, Vuçiç nuk ka nevojë të shkojë në një raund të dytë balotazhi.

Ndërsa në Hungari nga numërimi i 98% të votave, partia e Orban ka marrë 53.1% të tyre ndërsa aleanca opozitare e mbeti shumë prapa me vetëm 35%.

Ky është mandati i katërt radhazi për Orban që në fjalimin e shpalljes së fitores nuk i kurseu kritikat për ata që i quajti burokratët e Brukselit, por dhe presidentin e Ukrainës Volodimir Zelenski duke i quajtur ata “kundërshtarë”.

 

 

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia