close
Top LajmeVendi

MSH: 406 RASTE TË REJA, 12 VIKTIMA, 387 TË SHËRUAR

MSH SH

RASTE AKTIVE NË NIVEL VENDI – 10.819

 

MSH-ja, conform të dhënave nga ISHP-ja, njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë bërë 3.149 testime kurse janë regjistruar 406 raste të reja me COVID-19.

Në Shkup – 184, Kumanovë – 31, Shtip – 23, Veles – 19, Manastir – 17, Kavadar – 13, Sveti Nikollë dhe Kriva Pallankë nga 12, Prilep dhe Gjevgjeli nga 11, Kocanë – 10, Strumicë – 9, Kratovë – 7, Tetovë, Ohër dhe Strugë nga 6, Vinicë – 5, Demir Hisar – 4, Gostivar, Negotinë, Radovish dhe Makedonska Kamenicë nga 3, Dellcevë dhe Probishtip nga 2, Kërcovë, Resnjë, Dibër dhe Vallandovë nga 1 rast.

Regjistrohen 387 pacientë të shëruar.

Në kushte spitalore kanë ndërruar jetë 12 pacientë.

6 nga Shkupi (63, 71, 72, 75, 81 dhe 85 vjec), 2 nga Manastiri (63 dhe 80 vjec) dhe nga një pacient nga Shtipi (69), Kratova (71), Strumica (57) dhe Ohri (55).

Në mënyrë plotësuese, conform Regjistrit për persona të vdekur me diagnozë të COVID-19 nga sistemi “Termini Im”, janë shënuar edhe 6 viktima tjera, me datë të vdekjes nga 08 Shtatori deri më 03 Tetor. Viktimat, 4 janë nga Shkupi dhe nga një nga Tetova dhe Strumica të moshës nga 59 deri 89 vjec.

Në nivel vendi janë bërë gjithsejt 1.308.188 testime për COVID-19.

 

Numri i përgjithshëm i të diagnostifikuarve me COVID-19 në vendin tonë shkon në 193.458, numri i të shëruarve është 175.881, kurse i viktimave – 6.758. Numri i rasteve aktive është 10.819./KlanMacedonia/

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia