close
Top LajmeVendi

MSH: 617 RASTE TË REJA, 32 VIKTIMA, 450 TË SHËRUAR

5BCF46D9-9132-46D3-8F73-171C4C39B5AD

RASTE AKTIVE NË NIVEL VENDI – 13.027


MSH-ja, konform të dhënave nga ISHP-ja, njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë bërë 4.6251 testime kurse janë regjistruar 617 raste të reja me COVID-19.

Në Shkup – 314, Kumanovë – 47, Strumicë – 29, Shtip – 26, Kavadar dhe Kërçovë nga 19, Ohër – 18, Veles, Sveti Nikollë dhe Radovish nga 14, Resnjë – 13, Gostivar dhe Koçanë nga 12, Tetovë dhe Manastir nga 10, Prilep dhe Strugë nga 8, Kriva Pallankë – 6, Berovë – 5, Probishtip – 4, Kratovë – 3, Gjevgjeli, Negotinë, Dellçevë, Vinicë dhe Makedonski Brod nga 2, Dibër dhe Demir Hisar nga 1 rast.

Regjistrohen 450 pacientë të shëruar.

Kanë ndërruar jetë 32 pacientë. 29 në kushte spitalore kurse tre në kushte shtëpiake.

10 nga Shkupi (83, 75, 74, 73, 71, 69, 69, 64, 63 dhe 55 vjeç), 4 nga Strumica(82, 70, 59 dhe 58 vjeç), 3 nga Gostivari(74, 64 dhe 53 vjeç), 2 nga Kumanova(66 dhe 52 vjeç), 2 nga Tetova (81 dhe 78 vjeç) dhe nga një pacient nga Prilepi(83), Kërçova (41), Makedonski Brodi(40), Kavadari (71), Gjevgjelia (68), Probishtipi (63), Bogdanca (49), Ohri(80), Dibra (61), Struga (86) dheVallandova (81).

Në nivel vendi janë bërë gjithsejt 1.234.221 testime për COVID-19.

Numri i përgjithshëm i të diagnostifikuarve me COVID-19 në vendin tonë shkon në 184.893, numri i të shëruarve është 165.527, kurse i viktimave – 6.339. Numri i rasteve aktive është 13.027.

Sipas analizave epidemiologjike, Shkupi me 5.788, Tetova me 1.082, Kumanova me 903, Struga me 647, Gostivari me 614, Strumica me 506, dhe Kërcova me 492, u prijnë qyteteve me më shumë raste aktive në nivel vendi. /KlanMacedonia

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia