close
Sport

NBA: Nikolla Jokiq vendos rekordin historik

N jokiq

Gjatë sezoni realizon 2000 pikë, 1000 kërcime dhe 500 asist


Basketbollisti 27-vjeçar serb Nikola Jokiq ka vendosur sot një rekord historik në NBA. Ai bëhet basketbollisti i parë në historinë e NBA-së, që brenda sezonit të rregullt arrin të realizojë 2000 pikë, 1000 kërcime dhe 500 asist. Deri më tani  kët nuk e ka bërë asnjë lojtar tjetër në  kampionatin amerikan të basketbollit NBA.

Jokiq realizoi 35 pikë, 16 kërcime e 6 asist në fitoren e Denver  ndaj Memphis me rezultatin 122-109. Pas  kësaj fitoreje  skuadra e  Denver  kualifikohet direkt në fazën play off-it.  Nikolla Jokiq  në sezonin e kaluar kishte  fituar trofeun MVP dhe është ndër kandidatët serioz për ta  fituar këtë trofe edhe kë këtë sezon.

 Në ndeshjet  kampionale  të zhvill;uara  në mëngjesin e sotëm u shënuan kët rezultate:

Charlotte – Orlando, 128-101

Milwaukee – Boston, 127-121

Toronto – Philadelphia, 119-114

Minnesota – San Antonio, 127-121

New Orleans – Portland, 127-94

Denver – Memphis, 122-109

Golden State – Lakers, 128-112

 /KlanMacedonia/

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia