close
Shëndetsi

Ndiheni të lodhur, shkaktarë mund të jenë këto ushqime

ushqimi-lodhja-600×375 (1)

Ndërsa pini kafe për t’u zgjuar, ka ushqime që bëjnë të kundërtën: Këto ushqime ju lodhin.

Shumë ushqime që konsumojmë çdo ditë na lodhin. Sheqeri dhe mielli i bardhë janë në krye të listës, shkruan vayamo.

Mishi i yndyrshëm

Për ushqimin që është i vështirë për t’u tretur, trupi duhet të shpenzojë shumë energji, gjë që e bën atë të lodhur. Veçanërisht mishi i yndyrshëm është i vështirë për t’u tretur. Është mirë të shmangni mishrat e përpunuar si proshutë, sallam.

Avokadot

Frutat dhe perimet janë në fakt të shëndetshme dhe të mira. Vetëm nëse doni të qëndroni zgjuar, nuk duhet të merrni disa lloje. Avokadot, për shembull, ju lodhin shpejt sepse përmbajnë aminoacidin triptofan. Kjo stimulon prodhimin e melatoninës së hormonit të gjumit.

Bananet

Bananet janë të pasuruara edhe me triptofan, prandaj edhe ato kanë një efekt lodhës. Prandaj, ato janë fruti i përsosur i mbrëmjes: trupi konverton triptofanin në hormonin e gjumit melatonin, i cili siguron një natë të qetë.

Arrat

Arrat janë të shëndetshme, por janë të pasura me yndyrë. Prandaj, ato janë të vështira për t’u tretur nga trupi, gjë që i merr shumë energji.

Arrat në veçanti nxisin shumë gjumin.

Ëmbëlsirat

Përmbajnë shumë sheqer, i cili pengon oreksinën e hormonit të zgjimit kur konsumohet me tepricë. Pra, ëmbëlsirat na bëjnë të lodhur dhe të dëshpëruar.

Miell i bardhë

Karbohidratet janë të rëndësishme për trupin sepse sigurojnë energji. Megjithatë, të ashtuquajturat karbohidrate të shpejta, të cilat gjenden në produktet e miellit të bardhë, si buka e thekur apo makaronat, kanë efekt të kundërt: bëjnë që niveli i sheqerit në gjak të rritet me shpejtësi, por sapo bie sërish, pason një lodhje e madhe. Drithërat integrale ose perimet, nga ana tjetër, përmbajnë karbohidrate komplekse, me zinxhir të gjatë që ofrojnë energji afatgjatë.

Fasulet dhe thjerrëzat

Për shkak se fasulet dhe thjerrëzat përmbajnë shumë fibra, ato janë të vështira për t’u tretur. Mund të ndodhë fryrje dhe tretja e trupit tonë të tendoset, gjë që mund të çojë në lodhje. Përveç kësaj, fasulet përmbajnë shumë vitamina B dhe acid folik, me ndihmën e të cilave nxitet prodhimi i serotoninës në trupin tonë. Serotonina është një bllok themelor ndërtues për prodhimin e melatoninës së hormonit të gjumit.

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia