close
Bota

OBSH: COVID-19 NUK DO TË JETË KRIZA E FUNDIT SHËNDETËSORE

Newly elected Director-General of the WHO Tedros attends a news conference at the United Nations in Geneva

Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Adhanom Ghebreyesus, ka deklaruar se COVID-19 është një shenjë paralajmëruese e emergjencave globale të shëndetit në të ardhmen, si dhe bëri thirrje për investime politike dhe financiare për të parandaluar pandemitë. Ne nuk e dimë se cila do të jetë urgjenca e ardhshme shëndetësore, por e dimë që do të vijë dhe ne duhet të jemi të përgatitur”, tha Tedros në nisjen e raportit të Bordit të Monitorimit të Përgatitjes Globale.
OBSH po ashtu raportoi një rritje rekord një-ditore të infeksione, me rreth 308 mijë raste të reja të koronavirusit./Agjencitë

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia