close
Bota

OKB: JEMENI PËRBALLË KRIZËS MË TË RËNDË TË URISË

CA9884BA-798A-4405-86B6-2BAAB2E0F0C8

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres ka paralajmëruar se Jemeni i shkatërruar nga lufta, është “në rrezik të pashmangshëm të përballjes me urinë më të rëndë që bota ka parë në dekada”, ku jeta e miliona njerëzve është në rrezik. Jemeni është në luftë civile që prej vitit 2015. Konflikti ka vrarë mbi 100,000 persona dhe ka shkatërruar infrastrukturën, duke krijuar një prej krizave më të rënda humanitare në botë. /KlanMacedonia

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia