close
Vendi

PELINCE-IVANOV: MË TEPËR E DESHËM ATË QË NA MUNGOI

A0204E52-0F67-441E-8C3E-69E1CA151868_cx0_cy0_cw96_w987_r1_s_r1

 

Në fjalimin e tij në Pelince, me rastin e shënimit të Ditës së Ilindenit, kryetari Gjorgje Ivanov, ka folur sot për kërcënimin e sulmeve terroriste nga ana e luftëtarëve që janë angazhuar në frontet të huaja.

– Vala e dytë e migrimit është në sipërfaqe, kurse krizat rajonale dhe konfliktet në Lindjen e Afërt dhe në Afrikën Veriore kanë shtuar rreziqet për cënimin e situatës së sigurisë në Maqedoni. Ende vazhdon të jetë i lartë rreziku nga kanosja e luftëtarëve të huaj terrorist. Sulmet gati të përditshme në Europë dhe botë, janë një realitet i ri. Si shtet ne duhet patjetër të mësohemi të jetojmë dhe të funksionojmë në realitetin e tillë. Në kushte të tilla të ndërlikuara, si asnjëherë më parë duhet të jemi unik, tha Ivanovi.

Për këto 25 vite, u dëshmua se ne si komb më së tepërmi e deshëm atë që na mungoi, kurse e anashkaluam atë që e kemi, shtoi ai. /Agjencitë/

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia