close
Bota

PROTESTA PARA NDËRTESAVE TË AMAZONIT NË “TË PREMTEN E ZEZË”

amaz

Të premten, 26 nëntor, puntorët e kompanisë Amazon do të protestojnë para ndërtesave në Mbretërinë e Bashkuar, Shtetet e Bashkuara dhe Evropë, në të ashtuquajturën “E Premtja e Zezë”.

Një koalicion ndërkombëtar i sindikatave, dhe grupeve për mbrojtje të ambientit, ka protestuar në këto vende duke bërë thirrje që “Amazon të paguajë”.

Në disa qytete në Britani janë bllokuar qendrat e kësaj kompanie.

“E Premtja e Zezë është obesesion për konsum të tepruar, që nuk është në përputhje me një planet të jetueshëm”, kanë thënë disa grupe.

Kjo ditë pason Ditën e Falënderimeve, e cila fesohet në SHBA. E Premtja e Zezë është në mesin e ditëve kur ka më së shumti shitje në Amazon./KlanMacedonia.

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia