close
Sport

REALI MADRIDI SHËNON FITOREN E 100 NË “EL CLASICO”

Basrca Real

Në  gjysmëfinalen e  superkuës së Spanjës Barcelona pësoi 2:3  nga Real Madridi. Për ekipin mbretërorë Realin  ishte  kjo  fitorja e 100-të  në  ndeshjet e “El Clasico”.

Dy ekipet gjigante  në futbollin spanjoll   deri më tani kanë zhvilluar 248 ndeshje zyrtare, në të cilat përveç 100 fitoreve të Realit, 52 kanë përfunduar në barazim dhe 96 ka fituar Barcelona. Në të gjitha këto ndeshje, ka shënuar 415 gola.

Fitoret e Realit në “El Clasico” janë në katër kompeticione të ndryshme, 76 në La Liga, 12 në Kupën e Mbretit, 3 në Champions dhe 9 në Superkupën e Spanjës.

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia