close
BotaKulture

ROMANCIERI NGA ZANZIBARI FITUES I ÇMIMIT NOBEL PËR LETËRSI

gurnah

Romancieri nga Zanzibar, Abdulrazak, ka fituar çmimin Nobel në Letërsi për vitin 2021. Në një njoftim për mediat Akademia Nobel bën me dije se ky çmim i është akorduar “për depërtimin e tij të pakompromis në efektet e kolonializmit dhe fatin e refugjatit në hendekun midis kulturave dhe kontinenteve“.

Abdulrazak Gurnah njihet për shumë vepra, por më e njohura është romani “Shkretëtira”, që flet për një lidhje dashurie që bëhet kontradiktore dhe autori e ka quajtur “romanca perandorake”.

Gurnah ka lindur më 1948 në Zanzibar, por jetën e ka kaluar në Angli dhe e gjithë vepra e tij është shkruar anglisht.

Disa nga veprat e tij të tjera që është bërë i njohur për publikun e gjerë janë Parajsa (1994), e cila u përzgjodh si për Booker ashtu edhe për Çmimin Whitbread, Desertion (2005) dhe By the Sea (2001), i cili u listua për Booker dhe u përzgjodh për Los Angeles Times Çmimi i Librit./tvklan.al

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia