close
Rajoni

Schoolz: Njohja e Kosovës nga Serbia është pjesë e dialogut

Two table flags of Kosovo and

KURTI: MJAFT ËSHTË MJAFT, KOSOVA I KA KRYER DETYRAT

Gjermania do të ofrojë kuadër për arritjen e një marrëveshjeje finale Kosovë Serbi. Kancelari gjerman përmendi njohjen e Kosovës nga Serbia në konferencën që zhvilloi pas takimit me kryeministrin e Kosovës Albin Kurtin.

Kancelari gjerman, inkurajon Kosovën e Serbinë për vazhdimin e dialogut për arritjen e një marrëveshjeje finale.

Në një konferencë për media pas takimit me kryeministrin Kurti  Scholz, tha se dialogu  është i rëndësishëm dhe se më sukses në të duke përmendur njohjen e Kosovës, u hapet të dyja vendeve perspektiva drejt Bashkimit Evropian.

Dek Olaf Schoolz – Kancelar i Gjermanisë
Kjo do të funksionojë vetëm përmes marrëveshjeve konkrete që do të arrijnë të dyja vendet dhe janë shumë detaje por natyrisht këtu bën pjesë edhe ajo që ka bërë Gjermania prej kohësh pra është njohja e Kosovës.  Këto janë tema për të cilat kërkojnë strategji të shkurtra apo të gjata por të gjitha duhet të bëjnë përparime shpejt shpejt prandaj ne japim mbështetjen tonë në këtë drejtim dhe ofrojmë një kuadër në mënyrë që kjo të arrihet

Kryeministri Kurti ka ftuar kancelarin gjerman për një vizitë në Kosovë për cka edhe ka marrë përgjigje pozitive.

Albin Kurti- Kryeministër i Kosovës

Ai theksoi se Gjermania është investitorja më e madhe në Kosovë, derisa e përmendi edhe procesin e Berlinit  ku tha se pritet të nënshkruhen katër marrëveshje të reja si dhe liberalizimin e vizave.

Olaf Schoolz – Kancelar i Gjermanisë

“Rëndësi të madh ka luftimi i krimit dhe korrupsionit. Përparimet nuk arrihen brenda natës, por janë me rëndësi të madhe. Ne jemi të gatshëm ta përkrahim Kosovën për këtë. Përparimi duhet të bëhet edhe në liberalizimin e vizave. Për këtë angazhohem në Bashkimin Evropian me këmbëngulje

është planifikuar në mbrëmje një takim i përbashkët me ndërmjetësimin e të dërguarit të BE-së për dialogun Miroslav Lajçak

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia