close
Bota

SHBA: QINDRA VIKTIMA NGA I NXEHTI

F4F2747B-13E7-45A7-BE0B-5C3E36E2EC9C

Numri i të vdekurve nga vala e nxehtësisë që goditi paqësorin amerikan në veri-perëndim javën e kaluar është rritur në gati 200, me autoritetet shëndetësore që raportojnë 116 vdekje në Oregon dhe 78 në Uashington.Gjatë valës së nxehtësisë, temperaturat thyen rekordet e mëparshme në shumë komuna, në disa zona ato tejkaluan 46C. Viktima më e re ishte mosha 37 vjeç dhe më e madhja ishte mosha 97.Ndërkohë për shkak të temperaturave të larta kanë humbur jetën më shumë se 1 miliard kafshë detare kanë ngordhur në bregun Paqësor të Kanadasë për shkak të nxehtësisë së madhe.

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia