close
Bota

Shefi i NATO-së paralajmëron ofensivën ruse në lindje të Ukrainës

thumbs_b_c_10dd0a5de02e8f623ddc5cc36ced9781

STOTELNBERG :KAMË FRIKË SE DO TE SHOHIM MË SHUMË MIZORI !


Gjatë një konference për shtyp Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg paralajmëroi një ofensivë tjetër të Rusisë në lindje të Ukrainës .Stotelnberg fajësoi Moskën për mizoritë që po ndodhin dhe do të ketë të tjera  në të ardhmen .

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, në një konferencë shtypi në Bruksel deklaroi se Rusia nuk po heq dorë nga  sulmi i Ukrainës, por do te marre rajonin e Donbasit.

Ne shohim një lëvizje të konsiderueshme të trupave ruse  larg Kievit për t’u rigrupuar, riarmatosur dhe rifurnizuar dhe zhvendosur fokusin e tyre në lindje”

Pyetjes së  gazetarit te CNN se a mundet që  NATO-ja të pranojë  nje paqe ku trupat ushtarake ruse jane të pranishme  ne Ukraine   Stotelnberg u përgjigj duke thënë se ky është një vendim i qeverisë dhe popullit të Ukrainës për të zgjedhur se cfarë paqe duan .

Ai nëvizoi se kjo është luftë e presidentit rus Vladimir  Putin   i cili është është përgjegjes për mizoritë dhe pasojat e luftes qe po shihen  ne terren .

“Kam frikë se do të shohim më shumë mizori “

Pas sulmit të Ukrainës, Stotelnberg thotë se  duhet një diskutim brenda vetë aleancës se si duhet të ndihmojmë vende të tjera që nuk janë anëtare por që  mund të  jenë pranë një rreziku të lartë . Një mësim i nxjerrë nga Ukraina është se ndihma duhet ofruar herët dhe jo vonë  për të parë se cfarë duhet bërë me vende si Gjeorgjia dhe Bosnjë –Hercegovina  deklaroi sekretari i nato-s Stotelnberg ./KlanMacedonia/

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia