close
Sport

SHORTI LIGA E KOMBEVE: MAQEDONIA E VERIUT NË GRUPIN C 4

shortiiiiiiiiiiiiii (1)

SHQIPËRIA NË GRUPIN E FERRIT B 2, KOSOVA NË GRUPIN C 2

 

Në Nyon të Zvicrës është hedhur shorti për Ligën e Kombeve për edicionin 2022-2023 në futboll. Kampioni i Evropës Italia do të përballet me Gjermaninë, Anglinë dhe Hungarinë.

 

Shorti vendosi që përfaqësuesja e Maqedonisë Veriut, në edicionin  e tretë Liga e Kombeve, do të garon në Grupin

C 4 së bashku më Bullgarinë, Gjeorgjinë dhe Gjibralltarin. Pra  shorti vendosi që kombëtarja jonë sërish  për kundërshtar të ketë   Gjeorgjinë dhe  Gjibralltarin, ndërsa ekipi i katërt është Bullgaria.

Katër ndeshjet e para do të zhvillohen në muajin qershor dhe dy ndeshje në shtator të vitit 2022. Ekipi fitues i grupit  do të luan në play off  do të luhet në qershor të vitit 2023. Ekipi më i mirë do të kualifikohet në gjysmëfinale apo finale.

 

Përfaqësuesja e Kosovës në bazë të shortit të hedhur  do të garon në Grupin Group C2  së bashku me Irlandën Veriore,  Greqinë  dhe  fituesin nga  ndeshja  Qipro- Estoni.

Kombëtarja e Shqipërisë që është Ligën B, është në grupin e ferrit, në Grupin 2 së bashku me Rusinë, Izraelin dhe Islandën.

 Kampioni  I Evropës Italia do të përballet me Gjermaninë, Anglinë dhe Hungarinë në Grupin e Vdekjes të Nations League.

 

LEAGUE B

Group B1: Ukraine, Scotland, Republic of Ireland, Armenia
Group B2: Iceland, Russia, Israel, Albania
Group B3: Bosnia and Herzegovina, Finland, Romania, Montenegro
Group B4: Sweden, Norway, Serbia, Slovenia

LEAGUE C

Group C1: Turkey, Luxembourg, Lithuania, Faroe Islands
Group C2: Northern Ireland, Greece, Kosovo, Cyprus/Estonia
Group C3: Slovakia, Belarus, Azerbaijan, Kazakhstan/Moldova
Group C4: Bulgaria, North Macedonia, Georgia, Gibraltar

LEAGUE D

Group D1: Liechtenstein, Kazakhstan/Moldova, Andorra, Latvia
Group D2: Malta, Cyprus/Estonia, San Marino

/KlanMacedonia/

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia