close
Rajoni

SHQIPËRI: BAJRAMI DO TË FALET NËPËR XHAMI

xhamia_shqiperi_ (1)

Pas 3 muajve te mbyllura nga koronavirusi xhamite do te hapen te dielen.

Besimtaret myslimane do te kene keshtu mundesine te falin namazin e festes se fiter bajramit, pas 30 diteve agjerim.

Por falja e mengjesit nuk do te behet ne shesh, si cdo vit. Besimtaret do ta kryjne ritualin neper xhami.

Secila prej tyre po pergatitet duke respektuar masat qe kerkohen per parandalimin e pandemise.

Ne hyrje te cdo xhamie do te kete dezinfektant, ndersa besimtaret do te duhet te sjellin me vete sixhadet e faljes.

Kryeministri Rama njoftoi se ishte rene dakord me komunitetet fetare per t’i hapur tempujt prej javes se ardhshme, ndersa xhamite nga e diela.

Ai akuzoi opoziten se eshte perpjekur te nxise komunitetin mysliman t’i bashkohet revolucionit te saj imagjinar.

Kreu i komunitetit musliman uroi besimtaret, qe permbullen me sukses kete muaj te sakrifices, qe kete vit ishte ndyshe.

Këtë muaj e përjetuam ndryshe nga Ramazanet e tjera, u privuam nga namazet e përbashkëta, iftaret dhe festimet me të dashurit. Por falë Zotit ky Bajram vjen në një situatë më të përmirësuar”, tha Spahiu.

Ceremonia qendrore per kryeqytetin do te mbahet ne xhamine e kokonozeve tek pazari i ri.

Te dielen levizja do te jete e kufizuar ne 5 Bashki, te cilat jane ende ne zonen e kuqe. /KlanPlus

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia