close
Rajoni

SHQIPËRI: FESTA E SHALQIRIT NË LUSHNJË

FA4F7E57-7D44-4D88-85C9-AB0399509C38

FERMERET EKSPOZOJNË PRODHIMET NË PANAIR


Ky vit ka qene i mbare per prodhuesit e shalqirit , qe suksesin e tyre e kane ekspozuar dhe ne panairin e organizuar ne qender te qytetit te Lushnjes, ate qe njihet si Festa e Shalqirit.

Eksportues, prodhues te firmave te njohura dhe perfaqsues te pushtetit vendor e qendror , kane pare dhe shijuar ne cdo stende shalqinjte e ekspozuar, pjesa me e madhe e te cileve I kalonin 20 kg.

Prodhimi i ketij viti eshte eksportuar ne te gjitha tregjet e europes lindore, ne Ballkan, por edhe ne disa shtete perendimore.

Per Ministren e Bujqesise, Milva Ekonomi sfide mbetet rritja e eksporteve te produkteve bujqesore.

Ne fund te panairit u ndane cmime per prodhuesit me te mirë të shalqirit të sjella në panair.

Lushnja ka 38 qendra grumbullimi te frutave dhe perimeve per eksport kryesisht drejt vendeve të rajonit dhe europe./Tv Klan/

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia