close
Rajoni

SHQIPËRI: KRIZA E ENERGJISË, RAMA SHPALL EMERGJENCËN

Edi-Rama-2

“PLANIN DO TA BËJMË PUBLIK NESËR”

Në një mbledhje jashtë radhe Kryeministri Edi Rama doli para gazetareve per te  shpallur gjendjen e emergjences energjetike.

Por Rama tha se qeveria nuk do braktise qytetaret as ne kete krize qe po vjen,e cila sipas eksperteve pritet te zgjase deri veren e ardhshme.

Mungesa e burimeve te planifikuara ben qe Shqiperia te bleje energjine me nje cmim te larte ne kohe thatesire tha rama  .

Tregjet nderkombetare percaktojne edhe cmimet ne Shqiperi por  kreuiqeverise  deklaroi se dota mbaje zotiminper rrogenminimale .

Nje fare shpetimi e sheh tek Skavica te cilin kryeministri tha do te perfundoje brenda ketij mandati  .

Pikat e kryedemokratit Basha per t`i dhene zgjidhje krizes I sheh si propozime te kohes se Sudes .

Duke mohuar zerat per rritje te cmimit te nftes ekreut te qeverise deklaroi se sot eshte me e lire se ne vitin 2013.

Ne fund kryeministri tha se do te mbroje shtepine e perbashket dhe qytetaret nuk do kene nje dimer ne erresire per shkak te krizes eneregjitike./Klan News/

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia