close
Rajoni

SHQIPËRI: MIRATOHEN ME 106 VOTA NDRYSHIMET KUSHTETUESE

kuvendi-i-shqiperise-miraton-ndryshimet-kushtetuese_5f22eeadace04

106 vota pro mori nga parlamenti kerkesa e deputeteve te opozites parlamentare per te ndryshuar kushtetuten ne dy nene te sajin. Ndryshime qe mundesojne hapjen e listave zgjedhore dhe pamundeson koalicionet parazgjedhore zgjedhore ne formen qe jane aktualisht.

Pervecse me fjale kryeministri e tregoi dhe me lookun e tij domethenien qe kane per te keto ndryshime kushtetuese. Ashtu sic shkruahej ne kravaten per Ramen ndonese nuk moren mbeshtetjen e opozites jashte parlamentit shenojne nje revolucion sepse I japin fund nje shpikje shqiptare qe ai e cileson nje hile qe deformonte vullnetin e votuesit.

Rama e cileson te lodhshem procesin e negociatave me opoziten jashte parlamentit per te pamundur per te gjetur dakortesine pavaresisht gadishmerise se shumices sipas tij per te mirepritur cdo lloj modeli qe aplikohet aktualisht ne vendet antare te Osbe per koalicinet.

Sa I takohen listave siguron se percaktimet kushtetuese nuk pengojne hapjen 100 perqind te tyre. Dhe ka nje mesazh dhe per 10 deputet e opozites qe votuan kunder ndryshimeve.

Nje mesazh te dedikuar ka dhe per ambasadoret qe nuk perqafuan ndryshimet kushtetuese pa konsesunin e opozites jashte parlamentit, ndersa me emer te pervecem permendi ambasadoren e Shba-se.

“Miq dhe partnerte ta degjojne..ky eshte vendim I parlamentit shqiptar dhe ben cdo gje qe do eshte legjitim…se vendosim vete ca bejne me sistemin..U ben 30 vjete dhe sduhet te kalojne dhe 30..Nuk eshte pergjegjesia e ambasadoreve qe ne prej 30 vjetesh kerkojme ne anglisht zgjehdjen e problemeve tona…Por kur degjoj ambasdaoren amerikane a do e mbajne fjalen apo jo sme vjen mire…per te gjithe politikanet shqiptar qe mos bej qesharak shtetin e vete…sepse e kemi krijuar ne kete trashgimi te ulet…

Miratimi I ndryshime kushtetuese ne séance e fundit plenare per kete session i ben domosdoshme amendimet e reja ne kodin elektoral qe do te shqyrtohen ne fillim te shtatorit kur do te nis dhe sezoni I ri parlamentar dhe politik dhe qe mendohet te jete edhe me I ndezur nga ky qe lame pas pas duke patur parasysh qe I paraprin zgjedhjeve parlamentare te praneveres se 2021./TvKlan

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia