close
Rajoni

SHQIPËRI: VAKSINOHEN 50 EPIDEMIOLOGË NE DITËN E DYTË

D1A9E07A-0C00-4671-932B-361AC3D5DBFF

BINO: ASNJË SHQETËSIM TEK PERSONAT QË E KANË INJEKTUAR 


Ne diten e dyte te vaksines, procesi ka vazhduar me epidemiologet e spitaleve covid 1 dhe 2. Ne nje interviste per Tv Klan, shefja e Departamentit te Semundjeve Infektive Silva Bino tha se efektet anesore ndjehen pas marrjes se dozes se dyte dhe se vaksinen do ta marrin edhe ata qe e kane kaluar covid.

SILVA BINO- ISHP

“Vaksina ka efekte ansore te cilat shfaqen zakonisht pas dozes se dyte,  efektet anesore te vaksines jane nje temp qe mund te shkoje deri ne 38, dhimbje muskulare dhimbje kycesh dobesi. ,,zakonisht keto simtopma zgjasin vetem dy dite ,,nje dite e gjysem.nuk shopqerohen as me kolle as me shenja te tjera qe ka covid—

Ekspertet thone se mbrojtja krijohet qe me dozen e pare, por deri atehere duhet bere kujdes.

Mbrojtja me e larte eshte pas dozes se dyte, megjithese kemi nje mbrojtje 70 deri ne 80% pas dozes se pare fillim i I mbrojtjes fillon pas javes se pare.

Shqiperia ka percaktuar qe do te kryej vaksinimin me skenarin e dy dozave me 3 jave ndermejt njera- tjetres.

Ne po I ruajme keto doza per te vakzinuar personat qe I kemi vaksinuar  njerezit do vaksinahen me dy doza dhe dozat e ikemi te ruajtuar per keta persona qe te kene mbrojte te plote…

Vaksina ka ende pikepytje mbi efektit qe do te kete ne parandalim e kalimit te virusit nga nje person tek tjetri.

Vaksinimi sot njihet ne lidhje me parandalimin e vdekshmerise dhe peshen ne spitale ,aktualisht nuk kemi te dhena te sakta ne lidhje me transmetueshmerin, pra sa e ndalojn transmetueshmerin  ne publik.

Por kush mund ta bej e kush jo kete vaksine?

 Personat e qe kane kaluar covid mund ta injektojne vaksinen sepse e para nuk e dine niveline  mbrojtjes dhe ne se dime s te mbrojne keto kundertrupa.. njerez qe kane alergji nga produktet kozmetike merren ne konsiderate, personat qe kane semundje autoimune qe nuk kane kunderindikim per  vaksinimin , por ajo qe dua te them numri I tyre gjate provave ka qene me I ulet

Vaksinat anticovid po mbahen ne kushtet e ngrirjes ne institutin e shendetit publik. Ajo transportohet ne  mjediset e stadiumit ku po kryehet procesi ne temperaturen plus dy deri ne plus tete grad. Pas hapjes se flakonit ai reziston deri ne 2 ore ne temperaturen e ambjentit dhe 5 ore nese ruhet ne kishte frigoriferike plus 2 plus 8 grade./TvKlan/ 

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia