close
Sport

STAFETA AUSTRALIANE 4X100 METRA KROL REKORD BOTËROR NË NOT

AACF9463-FC19-4171-AF35-EFD9EB40EEB7

SUEDEZJA SARAH SJOSTROM VENDOSI REKORD OLIMPIK NË 100 M KROL

 

Në ditën e dytë Lojërave Olimpike Verore “Tokio 2020” u shënua rekordi i pare botërororë. Këtë e arritën Stafeta australiane 4 x 100 metra në stilin krol në konkurencën e femrave duke e thyer

rekordin e botës duke e përfunduar garën për 3:29.69 minuta dhe siguruar medaljen e artë olimpike.  Australinaet  kanë thyer  rekordin e  tyre  të cilin e kishin vendosur në Lojërat e Komonuellthit në vitin 2018. Medaljen e argjendtë e fitoi Kanadaja, ndërsa të bronztën  e  fitoi SHBA-ja.

Ndërkohë notarja suedeze Sarah Sjostrom ka vendosur rekord olimpik në 100 metra krol, duke notuar për 52.62 sekonda.

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia