close
Bota

Sulm me raketa ruse në qendër të Vinitias

vinitias

20 civilë të vrarë dhe dëme të shumta materiale

Këto janë pasojat tragjike të një sulmi me raketa ruse, që ranë paraditen e sotme në qendër të Vinicjas, një qytet me 350 mijë banorë rreth 260 kilometra në jugperëndim të Kievit.

20 civilë të vdekur dhe të paktën 90 të plagosur është bilanci i sulmit me 3 raketa të fuqishme Kalibër, të hedhura nga flota ruse e Detit të Zi.

Veç numrit të lartë të viktimave që mund të rritet me vazhdimin e operacioneve për të shpëtimit, raketat dëmtuan rëndë ndërtesat e zonës dhe shkatërruan dhjetëra automjete, duke ngritur edhe një vorbull gjigante tymi.

Moska mohon goditjen e objektivave civile, por vetëm të atyre ushtarake. Sulmi vjen teksa ministrat e Jashtëm dhe të Drejtësisë të vendeve të Bashkimit Europian kishin planifikuar të mblidheshin në Hagë për një konferencë në lidhje me krimet e luftës të kryera nga rusët në Ukrainë.

Tv Klan

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia