close
Sport

TENIS: NADAL DEBUTON ME FITORE NË ROLAND GARROS

Tenisi Roland Garos

Ka filluar në Paris grand slam i Roland Garros, turneu më i rëndësishëm në botë i fushave me dhè në tenis. Në raundin e pare të këtij turneu prestigjioz nuk ka pasur befasi. Rafael Nadal, kampioni në fuqi, debutoi me një fitore të lehtë ndaj bjellorusit Egor Gerasimov me rezultatin 3-0 në sete. Fitore të sigurt ka shënuar edhe austriaku Dominic Thiem, fitues në US Open dy javë më parë, duke mundur kroatin Marin Çiliq 3-0.

Nuk pati befasi as te femrat, teksa fitojnë Serena Williams e Petra Kvitova. Tenistja amerikane mundi 2-0 patrioten e saj Ahn, ndërsa çekja mundi po 2-0 francezen Dodin. Në raundin e dytë avancon edhe tenistja spanjolle Garbine Muguruza, por u eliminua ajo gjermane Angelique Kerber.

Ndërkohë që në këtë turne ndodhi edhe një gjest i pazakonshëm pasi u ndërpë re press konferenca të cilën e mbante tenisti numë një në botë Novak Xhokoviq I cili foli për shumë tema të dhimbshme lidhur me pandeminë Covid-19, si testet e rreme, të cilat s’kualifikuan disa si tenist si Damien Cumh

Stafeta do të zgjasë 121 ditë dhe pishtari me flakën olimpike do të kalojë në të gjitha prefekturat e Japonisë. Ai do të mbërrijë në stadiumin olimpik të Tokio më 23 korrik, kur dhe do të zhvillohet cereminia e hapjes./Agjencitë

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia