close
Sport

TENIS: NOVAK GJOKOVIQ 310 JAVË NË KRYE TË ATP

C17CFE88-2B07-408F-97F6-069E4AA0949D

 AI KA BARAZUAR REKORDIN ME ROXHER FEDERER


Java që sapo ka nisur dhe ajo që do nisë pas 7 ditësh do të shkruajnë historinë e tenisit. Tenisti serb Novak Gjokoviq, që sot ka hyrë zyrtarisht në javën numër 310 në krye të renditjes botërore, duke barazuar rekordin e Roger Federer.

Dhe, pas 7 ditësh, tenisti serb do të vendosë rekordin e ri me 311 javë në majë. Turnetë e zhvilluar javën e kaluar nuk e kanë ndryshuar renditjen botërore dhe kjo gjë nuk do të ndodhë as këtë javë që sapo ka nisur, me Gjokoviq që do të qëndrojë në majë.

Gjokoviq, 33-vjeç, barazon kështu një rekord që dukej i vështirë të arrihej, por suksesi në Australian Open para 10 ditësh e ka konfirmuar si më të mirin. “Arritja e këtij objektivi më qetëson, pasi tani mund të fokusohem 100% në turnetë grand slam”, tha serbi. /KlanMacedonia

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia