close
Sport

TOKIO 2020: MEDALJE E ARGJENDTË PËR DEJAN GEORGIEVSKIN

56C9EBB4-ADC7-4009-9B69-1BABE64AA1A0

NË FINALE HUMBI NGA RUSI VLADISLAV LARIN


Dejan Georgievski është  fitues i medaljes  së argjendtë  në Lojërat Olimpike Verore “Tokio2020” pasi nѱ  finale e  madhe  pësoi  disftaë nga rusi Vladislav Larin me  rezultain 15  me  9 në pikë.  Për Maqedoninë e Veriut  medalja e taekvondistit Dejan Georgievski  tani për tani është  e vetmja  në këtë Olimpijadë. 

 Sportisti  Dejan Geprgievski në disiplinën e taekvondos, në kategorinë mbi 80 kilogram doli të jetë fitues i medaljes së argjnedtë, pasi në  finale të Lojërave Olimpike Verore  “Tokio 2020” humbi nga rusi Vladislav Larin me rezultatin  15:9 me pike. Para se të luftoj  në  finale  Dejan  Georgievski  në gjysmëfinale mundi, sportistin nga Korea e Jugut, Kio Don In  me 12-6.

Reprezentuesi rus  ishjte më mire  në fillimin e luftës  duke kaluar në epërsi  në raundin e parë 2:0. Më Pas Georgievski  arriti të barazon  në 2 me 2  por  kjo ishte  e tëra  që mund të bënte   në kë betej me  taekvondistin rus. Venmdimtare  ishte  grushti  në kokën e  Georgievskit me të cilë rusi kaloi në epërsi  prej  13:8 , ndërsa  deri në përfundim të luftë rezultati përfundimtar mbeti dhe  deri në 15 me 9.

Si do që të jetë ky  është një sukses  I madh  pë sportistin e Maqedonisë së Veriut  Dejan Georgievski  I  cili  bëhet sportiest I pestë nga  vendi  ynë që  fityon medalje të argjendtë në Lojërat Olimpike. Dejan Georgivski  në moshën 22 vjeçare  ka   shënuar  sukses  të jashtë zakonshëm  dhe  ka një të ardhme  të ndristshme.  Tani për tani   medkalja e argjendtë  e Dejan Georgievskit  mbejte e  vetmja   në Lojërat Olimipike  të Tokios .

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia