close
Bota

Ukraina kërkon më shumë armë nga NATO-ja

2021-12-06-UKRAINE-CRISIS-DEFENCE

HAPEN DHJETË KORRIDORE EVAKUIMI PËR CIVILËT

Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba foli në selinë e NATO-s në Bruksel të enjten, ku ministrat e jashtëm të NATO-s dhe G7 po takohen këtë javë për të diskutuar sanksionet kundër Rusisë dhe mënyrat për të mbështetur Ukrainën.

DMYTRO KULEBA – MINISTRI I JASHTËM I UKRAINËS

“Axhenda ime është shumë e thjeshtë. Ajo ka vetëm tre artikuj në të. Janë armë, armë dhe armë”. Ushtria ukrainase dhe i gjithë kombi ukrainas ka treguar se ne dimë të luftojmë. Ne dimë si të fitojmë”

Ai u bëri thirrje ministrave të Jashtëm të NATO-s dhe G7-ës që të “lënë mënjanë hezitimet e tyre, ngurrimin për t’i ofruar Ukrainës gjithçka që i nevojitet”, duke përfunduar se “sado e çuditshme që mund të duket, sot armët i shërbejnë qëllimit të paqes”.

Në ditën e 43 e luftës në Ukrainë, trupat ruse janë tërhequr nga Kievi. Ndërsa dhjetë korridore evakuimi janë rënë dakord të hapen të enjten, njoftoi zëvendëskryeministrja e Ukrainës Iryna Vereshchuk në një postim në Facebook. Në rajonin e Donetskut, ajo tha se do të kishte një korridor nga Mariupol në Zaporizhzhia për automjetet private.

Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq (KNKK) i tha CNN të mërkurën se një autokolonë autobusësh dhe makinash private të Kryqit të Kuq që transportonin më shumë se 500 civilë që po largoheshin nga Mariupol kishte mbërritur në qytetin juglindor të Zaporizhzhia.

Më shumë se 2.5 milionë refugjatë që ikën nga lufta në Ukrainë kanë kaluar kufirin për në Poloni, tha të enjten Roja Kufitare Polake. Përveç kësaj, më shumë se 7.1 milionë njerëz janë të zhvendosur brenda vendit në Ukrainë pasi janë detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre, sipas raportit të fundit të Organizatës Ndërkombëtare për Migracionin.

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia