close
Bota

Ukrainë: Evakuime nga ”Azovstali”

evakuime

ZELENSKI PREZANTOI KUSHTET PËR MARRËVESHJE ME RUSINË

Të paktën tre persona u vranë në qytetin lindor të Ukrainës, Bakhmut. Banorët në qytetin lindor të Ukrainës, Kharkiv, kanë shpresë se kjo luftë do të përfundojë.

Pas tërheqjes ruse nga veriu i Ukrainës, forcat e Kremlinit kanë intensifikuar ofensivën e tyre në lindje. Kharkiv, qyteti i dytë më i madh dhe qendra industriale e Ukrainës ka qenë nën sulmin e vazhdueshëm rus që nga fillimi i konfliktit në fund të shkurtit.

Një kolonë autobusësh ka evakuuar 50 gra, fëmijë dhe të moshuar nga fabrika e rrethuar e çelikut Azovstal në Mariupol, ku ata ishin strehuar për muaj të tërë. Rreth 150 civilë të tjerë mund të jenë ende të bllokuar.

U deshën pothuajse një javë negociatash intensive nga OKB-ja dhe Kryqi i Kuq për të arritur në këtë pikë, dhe shpresohet që më shumë civilë të dalin në ditët në vazhdim. Ukraina akuzoi Rusinë për shtyrjen e operacionit duke thyer armëpushimin lokal dhe duke qëlluar mbi një makinë që udhëtonte për të ndihmuar civilët të dilnin.

Presidenti Zelensky i tha BBC-së se Ukraina do të pranonte një marrëveshje paqeje në të cilën trupat ruse kthehen në pozicionet e mbajtura para pushtimit të shkurtit. Forcat ruse organizuan prova në Sheshin e Kuq të Moskës për paradën e Ditës së Fitores të vendit. Presidenti Vladimir Putin do të udhëheqë festimet e 9 majit për të shënuar 77-vjetorin e fitores së Bashkimit Sovjetik mbi Gjermaninë naziste.

Amnesty International ka akuzuar Rusinë se nuk ka bërë asgjë për të ndaluar trupat e saj të cilët po vazhdojnë të kryejnë shkelje të të drejtave të njeriut në vend. Këshilli i Sigurimit i OKB-së ka miratuar deklaratën e tij të parë për Ukrainën, duke mos përdorur fjalët “luftë”, “konflikt” ose “pushtim”.

Deklarata unanime në vend të kësaj “shpreh shqetësim të thellë në lidhje me ruajtjen e paqes dhe sigurisë së Ukrainës”. Ndërkaq nga ana tjetër administrata amerikane do të dërgojë radarë, artileri dhe municione si pjesë e një pakete të re 150 milion dollar të ndihmës ushtarake për Ukrainën.

Programi Botëror i Ushqimit ka bërë të ditur se çmimet globale të ushqimeve do të rriten dhe njerëzit në mbarë botën do të vdesin nga uria nëse portet e Detit të Zi të Ukrainës nuk rihapen për të lejuar drithin dhe grurin jashtë vendit.

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia