close
Rajoni

VARHELYI: SHQIPËRIA, GATI PËR TË ÇELUR NEGOCIATAT

Screenshot_6

Rama: Të angazhuar për të përmbushur reformat


Ashtu si dhe ne Shkup, komisioneri per zgjerimin ne Komisionin Europian Oliver Varhei edhe ne Tirane foli me doza te larta optimizmi per çeljen e negociatave te anëtaresimit ne fundin e marsit per Shqiperine dhe Maqedonin e Veriut.

Ne konferencen e perbashket per shtyp me kryeministrin Rama, Varhei tha se optimizmi i tij bazohej ne 3 shtylla kryesore ku e para dhe me e rendesishmja eshte metodologjia e re qe do te perdoren per vendet qe duan te antaresohet por dhe per vendet anëtare, e qe do te behet publike brenda ketij muaj.

Per raporti i meparshem i Ke per Shqiperine vazhdon te jete i vlefshem. Ne e konsiderojme vendin tuaj si nje shtet qe eshte gati per te celur negociatat. Dhe ne do te punojme fort qe te behet realitet perpara samitit te Zagrebit. Komisioni do te kete nje sere propozimesh te reja ne 3 shtylla kryesore. Metedologjia e re qe do behet gati kete muaj ne lidhje me trajtimin e negociatatave per anëtaresimin ne BE.

Me kete metodologji ne perpiqemi te krijojme nje qasje te re qe do bazohet ne 4 parime baze. Procesi do te duhet te jete me i besueshem dhe me politik dhe me i parashikueshme. Per mua perparesi eshte qe ta bejme me dinamikë.

  1. Te fillojme negociatat me Shqipërinë dhe Maqedonisë së Veriut kete vite perpara samitit te Zagrebit.
  2. Shtylla e 3 pikerisht samiti i Zagrebit ku shpresojme qe do te publikojme nje plan te shnderrimit eknomik te gjithe rajonit qe te pershpejtohet ndertimi i kesaj ekonomie edhe me efikase dhe qe keto vende te jene me prane standarteve tona.

Pas kontakteve personale, Komisioneri Varhei beson se qasja e vendeve skeptike si Franca apo Holanda ka ndryshuar per çeljen e negociatave me Shqiperine.

“Une kam qene ne Paris javen e shkuar kam pasur takime dhe me autoritetet holandeze te cilat kane shprehur shqetesime me heret. Jam optmist me metologjine e re te ekulibro negociatat per antaresim dhe po ashtu me perparimi qe po vazhdon ne te dy vendet ne do mund ta ndryshojme klime politike brenda unionit. Jam shpreseplot pasi pa pasur bisedime pozitive ne Paris si dhe me autoritet holandeze.”

Por qe kjo te ndodh Varhei kerkon dhe bashkepunimin e opozites shqiptare dhe ketu vlereson hapin e hedhur me arritjen e nje marreveshje per reformen zgjedhore.

Duhet te gjithe partite politike ne Shqiperi te punojne per ta bere kete realitet. Eshte e qarte se pa mbeshtetjen e faktoreve politik nuk do te jete e mundur te kete perparim.une do flas dhe me opoziten sot qe te na ndihmoje te kemi sukses ne kete drejtim dhe ta perdorim kete mundesi edhe me tej pasi te jene çelur negociatat.

Vete kryeministri perserite se vendimi i keshillit eshte krejtesisht i lidhur me politiken e brendshme te vendeve anëtare dhe se Shqiperia nuk do te jete e varur nga kjo vendimmarrje per te vijuar reformat, por dhe nisma ligjore si ajo per te luftuar Kck. Per here te pare pa permendur emra Rama komentoi dhe vendimin e gjykates se Krujes per te liruar Endrit Doklen, nje arsye me shume per te vijuar luften kunder te korruptuareve ne sistemin e drejtesise.

E kam informuar për procesin e Reformës në Drjetësi si dhe iniciativën e re dhe jemi duke përfunduar diskutimet me ndërkombëtarët për të hapur një ofensive kundër krimit të organizuar. Edhe kundër gjykatëseve e prokurorëve, si në rastin e para dy ditëve që i përkasin KCK. Po e përdorin autoritetin e tyre mes sistemit të vjetër që po shembet dhe sistemin e ri, për të bashkëpunuar hapur me krimin.”

E pikerisht si vlerësim per reformat komisioneri lajmeroi dhe dhenien e nje shperblimi finaciar nga fondet e komisionit europian prej 28 milionë eurosh.

Nje tjeter mbeshtetje financiare qe komisioni dha per vendin tone ishte dhe ajo per perballimin e kostove te termetit e cili do te pasohet nga nje tjeter shume qe do te behet e ditur ne konferencen e donatoreve qe do te mbahet më 17 shkurt ne Bruksel.

E per te pare nga afer demet e termetit te 26 nentorit kryeministri e ka shoqeruar komsionerin Varhei ne nje nga zonat me te prekuara ne qytetin e Durresit. /Klan Macedoni/

 

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia