close
Bota

VRITET ROJA I AMAZONIT NGA PRERËSIT E PALIGJSHËM TË PYJEVE

Paulo_Paulino_Guajajara-780×439

Një roje i pyjeve është vrarë dhe një tjetër është plagosur pasi ranë në prit nga prerësit e paligjshëm në pyjeve të Amazonit në Brazil. Sipas autoriteteve, drejtuesi i një grupi indigjen, Paulo Paulino Guajajara, i cili mbronte rezervuarin natyror të Arariboias në shtetin Maranhao, u vra deri sa ishte duke bërë gjueti.  “Policia federale do të hetojë vrasjen e Paulino Guajajara në mënyrë që t’i nxjerrë para drejtësisë ata që janë përgjegjës për këtë krim”, tha ministri brazilian i Drejtësisë, Sergio Moro. /Agjencitë/

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia