close
Bota

ZELANDË E RE: TËRMET I FUSHQISHËM, MAGNITUDA 8.1 BALLË

80DB2B84-C967-401E-BD6E-83D5C8D5CC10

Një tërmet me magnitudë 8.1 ballë u regjistrua në brigjet e Zelandës së Re, 960 kilometra nga Tonga dhe në një thellësi prej dhjetë kilometrash. Menjëherë pas njoftimit, qindra njerëz u larguan nga zonat bregdetare të veriut të ishullit pas alarmit për cunami. Pas disa orësh, alarmi për cunami u dërgua në të gjithë Paqësorin dhe që parashikonte dallgë të jashtëzakonshme drejt Australisë, Havaiit, Fixhit, Samoas, Kolumbias, Ekuadorit, Kosta Rikas dhe Meksikës. /KlanMacedonia

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia