close
Bota

Zelensky i bën thirrje kancelarit gjerman Scholz të vizitojë Kievin në 9 Maj

97b0a029-4f36-480c-ab14-626ca7b4c8b2

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky i ka bërë thirrje kancelarit gjerman Olaf Scholz të ndërmarrë një hap të madh dhe të vizitojë Kievin më 9 Maj.

Kjo është data kur Rusia feston çdo vit fitoren e Bashkimit Sovjetik në Luftën e Dytë Botërore.

“Ai është i ftuar, ftesa është e hapur; ka kohë që është”, ka deklaruar Zelensky.

Zelensky ka qenë më parë kritik ndaj Gjermanisë për rezistimin e thirrjeve evropiane për ndalimin e energjisë ruse.

Në këtë ditë pretendohet se Rusia mund t’i shpallë luftë të hapur dhe zyrtare Ukrainës./tvklan.al

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia