close

25 të vdekur nga aksidenti në Peru

AUTOBUSI ME 60 UDHETARE BIE NE HUMNERE

Këto janë pamjet tragjike të trupave të pajetë të shkaktuar nga aksidenti të ndodhur në pjesën Veriore të Perusë.

Nga rrëzimi I autobusit ne humnerë humbën jetën 25 pasagjerë dhe u plagosën dhjetëra persona.

Sipas njoftimit të policisë, brenda automjetit po udhëtonin 60 persona, kur për arsyet që po hetohen, humbi kontrollin në shpatin e Los Órganos-Talara, duke bërë që pasagjerët të hidheshin nga dritaret e mjetit.

Aksidentet rrugore janë relativisht të zakonshme në Peru. Shkaqe janë se shumë shoferë drejtojnë automjetet në rrugë të pasigurta dhe pa trajnimin e duhur. Në vitin 2021, 29 njerëz vdiqën kur një autobus u rrëzua nga një autostradë në malet e Andeve.