close

Australian Open: Finalja ballkanase për Gjokoviqin

NGA E HËNA GJOKOVIQI NUMËR 1 NË ATP LISTËN

Novak Gjokoviqi është kampioni i Australian Open dhe nga e Hëna sërish do të jetë tenisti numër 1 në botë.

Në finalen e sotme në Melburn, tenisti 35-vjecar serb, Novak Gjokoviq, mposhti grekun Stafanos Cicipas 3:0 në sete, në ndeshjen që zgjati 2 orë e 59 minuta.

Me këtë fitore Gjokoviqi, për herë të dhjetë fitoi turneun Australian Open dhe mbërriti deri tek tituli I 22-të Grand Slam me cka u barazua me spanjollin Rafael Nadal në listën e përjetshme.

Me fitoren e sotme, të 28-të rekorde në Melburn, Gjokoviqi siguroi kthimin në pozitën e parë në listën ATP.