close

Happy Day

Happy DaySport

DARDAN DEHARI: SYNOJ NORMËN OLIMPIKE “PEKING 2022”

A7235DAC-F08A-4572-8742-C0E9C06A1203

“UNIVERSIADA MBARËSHQIPTARE DUHET TË MBAHET”


 Suksesi i shkëlqyeshëm në Kampionatin Botëror të skijimit në Cortina D’Amppezzo në Itali, ku u plasua i 31-të plasmanin e përgjithshme  ka inkurajuar skiatorin më të mirë të Maqedonisë, Dardan Deharin që të jetë pjesëmarrës edhe në garat e radhës që pritet të zhvillohen deri në fund të Marsit kur përfundon sezoni i skijimit. Pretendimi i tij është norma pë Lojërat Olimpike Dimërore “Peking 2022”.

Skiatori tetovar Dardan Dehari vitin e kaluar paralajmëroi se do të largohet nga skijimi aktiv, mirëpo i vetëdijshëm për nivelin e cilësisë së skijimit në vend, vendosi që të rikthehet në kombëtare gjë që rezultoi mjaft  me sukses.

DARDAN DEHARI – SKIATORË  

Mungesa e kualitetit të skiatorëve në reprezentacionin e Maqedonisë më bëri që të rikthehem përsëri dhe mundohem të jap maksimumin tim. Ndoshta jo i përgatitur mirë fizikisht, por eksperienca e mjaftueshme bëri që në këtë kampionat mos të kem stresin garues të them dhe rezultati ja që erdhi sikur pa pritur. Mirëpo ne për atë garojmë

Dardan Dehari pas suksesit në Kampionatin Botëror të Skijimit, synon që të sigurojë normën  për Lojërat Olimpike Dimërore “Peking 2022” kurse më pas  ti thotë lamtumirë skijimi aktiv.

DARDAN DEHARI – SKIATOR   

Mendoj që të rikthehem shkaku se ka një arsye shumë të veçantë. Vitin e ardhshëm janë Lojërat Olimpike Dimërore në Kinë dhe  do të mundohem që të bëjë pikë sa më të mira t`i  afrohem normës apo të arrij normën si  skiator më i mirë i Maqedonisë dhe të përfaqësoj Maqedoninë në Lojërat Olimpike Dimërore

Sa i përket Universiadës Dimërore të skijimit që vitet e fundit  nuk organizohen për shkaqe të panjohura, Dehari megjithatë shpreson  se  ato  sërish duhet të vazhdojnë .Të gjitha Universitet mbarëshqiptare grumbulloheshin në një vend dhe ndanin eksperiencat e tyre  dhe garonin mes vete – ka thënë në emisionin e mëngjesit “Happy Day” në Klan Maqedoni, skiatori shqiptar Dardan Dehari.  /KlanMacedonia

read more
Happy DaySport

“HAPPY DAY” KLAN M: AGIM IBRAIMI YLL QË NGA FËMIJËRIA

43F246B9-DBCE-4305-8299-5286FD8B3A07

Njëri ndër futbollistët më të suksesshëm në vendin tonë në 15 vitet e fundit  padyshim se  është futbollisti tetovar Agim Ibraimi aktualisht  pjesë e Kukësit në Kampionatin shqiptar. Në intervistë ekskluzive për Televizionin Klan Maqedoni që u emitua në emisionin “Happy Day” fletë për përvojën e tij në të gjitha ekipet që ka luajtur, si dhe për paraqitjet e tij në reprezentacion. Për angazhimin e tij në kampionatin shqiptar klubi i futbollit Kukësi, Agim Ibraimi thotë.

 AGIM IBRAIMI – FUTBOLLISTË I KF KUKËSI

Të them të drejtën me shumë kënaqësi e prita dhe pranova ofertën e Kukësit. Drejtor sportiv është Nderim Nexhipi. Para disa vitesh më cekur Nderimi se mos e mbyllja karrierën pa mos luajtur njëherë në kampionatin shqiptar. Dhe tashti i erdhi koha edhe me shumë dëshirë edhe me shumë kënaqësi pranova ofertën e Kukësit. Është një kampionat mjaftë i forte dhe  shpresoj një të ardhme shumë të mirë me Kukësin” deklaroi futbollisti Agim Ibraimi.

Maqedonia e Veriut  vitin  që e lëmë pas ka shënuar suksesin historik duke  u kualifikuar në “Euro 2021”. Realisht sipas  juve çfarë mund të presim nga  reprezentacioni ynë në këtë Europian të futbollit ?

AGIM IBRAIMI – FUTBOLLISTË I KF KUKËSI  

Me  lojën që kanë treguar unë mendoj se vendi i dytë është i hapur për të gjithë. Kështu që dihet se është një grup i vështirë mirëpo vendi  dytë është i hapur për të gjithë. Dihet se futbolli sot na ka sjell shumë, shumë befasi dhe besoj se edhe Maqedonia mund të befasoi në grupin e tyre” tha  Agim Ibraimi.

Agim Ibraimi viteve të fundit për shkaqe objektive  në ishte  ftuar  në reprezentacion por ai shpreson që sërish të kthehet.

AGIM IBRAIMI – FUTBOLLISTË I KF KUKËSI 

Unë besoj se do të japi maksimumin, nëse do jem unë i gatshëm dhe nëse do jem unë ai që do të ndihmoj reprezentacionit të Maqedonisë, pse edhe jo”, tha ai.

Agim Ibraimi i cili  karrierën e ka filluar te  Shkëndija e Tetovës  ka  luajtur edhe për Red Bull Sallzburg  të Austrisë, Olimpia të Lubjanës, Maribor, Domzhale, Kalgiari në Itali dhe  së fundit  është pjesë e KF Kukësi në kampionatin shqiptar. /KlanMacedonia

read more
Happy DaySport

“HAPPY DAY” KLAN M: QATIP OSMANI – TRAJNERI I SFIDAVE

BA16DCA5-43C0-4F49-A95F-75EC6A1F5DF4

Klubi i futbollit Renova pas rezultateve  të dobëta në  12 xhirot e sezonit vjeshtor, angazhoi Qatip Osmanin trajner përgjegjës të ekipit. Me ardhjen e tij Renova për ndeshje shënoi 3 fitore, 1 barazim dhe një humbje. Në emisionin e mëngjesit “Happy Day” në Klan Maqedoni, Qatip  Osmani është prononcuar rreth shumë temave aktuale të futbollit në Maqedoni të Veriut si dhe për sfidat që e presin ekipin e tij   në pjesën pranverore të kampionatit.

-A mendoni se Maqedonia e Veriut do të prezantohet  denjësisht në kampionatin Europian ?

 ”Sigurisht se gjatë kohë këtu në Maqedoni kemi  prit  ndonjë sukses ose nga  seleksioni I Maqedonisë ose të ndonjë klubi. Ashtu që këtë vit  patëm fat që reprezentacioni e bëri  këtë sukses dhe unë personalisht i  uroj  për këtë sukses  dhe në  kampionatin europian të jenë sa më prezantues, sa më konkurrentë. Ashtu që kënaqësia  duhet të jetë për të gjithë ne”.

 

Pas tre  viteve sërish ktheheni në ekipin e Renovës. A e keni pritur këtë kthim apo krejt erdhi spontanisht ?

“ Pas largimit nga Shkupi vendosa që njëherë mos të angazhohem nëpër klube. Thjesht doja të pushoj. Por kohën që e kalova në Renovë më la shumë një përshtypje pozitive. Klubi nuk kishte rezultate që dëshironte, erdhëm në bisedime për tu kthye në Renovë edhe ashtu vendosa që ta  pranoj kë obligim. Duke marr para sysh se e njohë edhe ekipin por edhe  strukturën e klubit dhe organizimin e klubit duke menduar se mund të ndihmoj”.

Si janë duke u zhvilluar para përgatitjet për fillimin përgatitjet për sezonin pranveror që fillon më  14 shkurt ? 

 “Drejtuesit e klubit janë duke punuar për të sjellë disa përforcime. Bëhet fjalë për disa lojtarë që janë me të vërtet kualitativ  që së paku do të jenë në nivelin e Ligës që luajmë dhe shpresojmë se Renova do të jetë edhe vitin e ardhshëm në Ligën e Parë. Plani për vitin e ardhshëm është që me 4 janar të nisim me përgatitje, ku fazën e parë do ta zhvillojmë në këtë në Tetovë. Nga 22 janari  do të jemi në Ohër, ku planifikohendisa ndeshje miqësore që të gatshëm ta presim kampionatin”. 

/KlanMacedonia

read more
Happy DaySport

“HAPPY DAY” KLAN M: ARDIAN NUHIU- TRAJNERI I VITIT NË KOSOVË

Screenshot_1

Federata e Futbollit të Kosovës përzgjodhi Ardian Nuhiun si trajneri më I mirë I vitit 2020, përpos Nuhiut I cili është nga Shkupi këtë vit edhe Ardian Cuculi u zgjodh si lojtari në formacionin më të mirë. Në emisionin e mëngjesit “Happy Day” në Klan Maqedoni, Ardian Nuhiu është prononcuar rreth shumë temave aktuale të futbollit në Kosovë, Maqedoni të Veriut dhe Shqipëri si dhe për sfidat e futbollit në kohë pandemie.

1.Cili është vlerësimi juaj për futbollin që zhvillohet në Shqipëri, Kosovë dhe Maqedoninë e Veriut?

“Në Shqipëri dallon shumë infrastruktura dmth ka stadiume shumë të mira për të zhvilluar ndeshje kurse Maqedonia dhe Kosova po punojnë në atë aspect unë shpresoj të bëhet sa më shpejtë sepse mund të kesh futbollist shumë cilësor në momentin që se ke fushën e mirë është e vështirë të tregosh vlerat e tua. Tash mendoj që Shqipëria për shkak të infrastrukturës e shofim shumë më lart, por mua më vjen mirë  ndërkohë që po investohet qoftë në Maqedoni por edhe në Kosovë”

2.Si e vlerësoni kualifikimin e Maqedonisë së Veriut në EURO 2021 dhe çka realisht mund të presim nga vendi ynë në konkurencë me vendet e tjera pjesmarrëse?

“E vlerësoj shumë, dmth është një arritje e jashtëzakonshme e seleksionuesit të Maqedonisë poashtu edhe futbollistëve gjithashtu edhe nga Federata një punë e bërë shumë mirë, më gëzon shumë ky fakt për shkak që  do jetë interesi më I lartë dhe shpresoj dhe besoj shumë që do fillohet që të investohet edhe më tepër në futboll që prap do të kthehem tek infrastruktura, shpresoj që të rregullohen sa më shpejtë stadium që të bëhen fusha të mira qoft edhe drita që të zhvillohen ndeshjet edhe në mbrëmje ku mendoj që do ketë ritëm edhe më të lartë. Kurse sa I përket ecjes në kampionatin evropian mendoj që me plot meritë kanë arritur të shkojnë atje pse jo nuk I shof pse duhet të dorëzohemi se nuk I shof që do bëjmë…tani të gjithë po luajmë futboll mendoj që kemi cilësi dhe kualitet për diçka edhe më tepër në kampionatin evropian.”

3.Në kampionatin vendor përfundoi pjesa vjeshtore, Shkëndija është lidere, ndërsa ndiqet nga Shkupi dhe Makedonija GJ.P. Si e vlerësoni ju këtë pjesë të kampionatin në Maqedoninë e Veriut?

“Gjithmonë mundohem si trajner ti ndjek edhe ndeshjet në kampionatin e Maqedonisë sepse është edhe puna jonë, mendoj që klasifikimi momental është real, sepse janë këto ekipe të cilat kanë ecur shumë mirë gjatë kmapionatit vjeshtor, dmth është Shkëndija këtu, Shkupi I cili po e ndjek dhe po e përcjell gjithashtu edhe Makedonija GJ.P. po shofim këtu një kampionat të ngushtë ku janë aty për aty ekipet dmth me pikë, do jetë edhe më I zjarrtë në pranverë sepse e dim që në pranverë edhe më e vështirë me pikët, ngelet të shohim se si do ecin ekipet.” /KlanMacedonia

read more
Happy Day

HAPPY DAY – DITA NDËRKOMBËTARE E VAJZAVE

5975F62A-BE45-4DC8-82D1-8A29CFF4356E

Organizata e Kombeve të Bashkuara shpalli 11 Tetorin si Ditën Ndërkombëtare të Vajzave, e cila është shpallur që nga vitit 2012, kjo ditë synon të të promovoj trajtimin e barabartë dhe mundësi për vajzat në mbarë botën, në fusha të tilla si: ligji, të ushqyerit kujdesi shëndetësor, arsimimi, trajtimi, etjer.

Për këtë temë biseduam sot me dy moderatoret e televisionit KlanMaqedoni Zana Muhaxhiri Ramadani dhe Lulzime Ameti. Përpos tyre në skype ishte edhe Njomza Behadini pjesë e Klubit Feminist në Tetovë. 

read more
EmisioneHappy Day

“HAPPY DAY” COVID-19 DHE SHËNDETI MENTAL

Screenshot_5

Problemet me shëndetin mendor kohët e fundit po marrin përmasa të mëdha e në veçanti në kohë pandemie. Psikiatri Musli Ferati i ftuar në emisionin e mëngjesit njoftoi se faktorët që ndikojnë në shfaqjen e problemeve të shëndetit mendor janë të shumtë, duke filluar nga ato gjenetike, fiziologjike, sociale, emocionale dhe ekonomike.

Sipas Feratit kjo sëmundje mendore viteve të fundit ka një distribuim mjaft konstant ku përhapja e saj është vetëm 1 %. Por rëndësi të veçantë duhet kushtuar psiko- edukimit.

read more
Happy Day

HAPPY DAY – DITA BOTËRORE E MËSUESIT!

rufatrihapyday

Në Ditën Ndërkombëtare të Mësuesit në programin e mëngjesit Happy Day ishte veteran i arisimit Rufat Rufati i cili foli në lidhje me evoulimin e arsimit ndër vite si dhe situatën aktuale të arsimit të vend dhe botë. Sipas tij ky mësim on-line është jo efektiv  andaj dhe duhen të merren masa nga institucionet kompetente sepse në pyetje janë fëmijët si e ardhmja e këti vendi.

Ndryshe zyrtarisht në shumicën e shteteve të botës, Dita Ndërkombëtare e Mësuesit është 5 tetori.

Për herë të parë kjo datë u shënua në vitin 1994, për nder të rekomandimeve të UNESCO-s mbi statusin e mësuesve, që është një instrument standard ku adresohet situata në të cilën gjenden mësuesit në gjithë botën. Profesioni i mësuesit nderohet kudo nëpër botë dhe kjo mund të bëhet në çfarëdo date, mirëpo në kalendarin e UNESCO-s, 5 tetori është Dita Ndërkombëtare e Mësuesit.

Qëllimi i kësaj dite është të ofrojë mbështetje e inkurajim për mësuesit dhe gjithashtu të sigurojë që nevojat e brezave të ardhshëm të vazhdojnë të plotësohen prej tyre (mësuesve). Dita Botërore e Mësuesit paraqet një shenjë të rëndësishme të ndërgjegjësimit, të të kuptuarit dhe të vlerësimit që shfaqet për kontributin vital që mësuesit i dhurojnë arsimit e zhvillimit të shoqërisë ndër vite.

read more
EmisioneHappy Day

MOSHA E TRETË, MES SFIDAVE DHE PREMTIMEVE

4883BDDD-397C-40B3-9CE5-1675D2600C8B

SHTËPIA E PLEQVE SI NEVOJË JETIKE


Pensioni i ulët si dhe rikonstruimi I objektit janë disa nga sfidat me të cilat përballet shoqata e pensionistëve në Tetovë, këto ishin disa nga tematikat të cilat u diskutuan sot në programin e mëngjesit Happy Day në kuadër të ditës ndërkombëtare të të moshuarëve. Drejtori I kësaj Shoqate Selver Memeti verësoi se vendit I duhet një shtëpi pleqësh ku do mund të strehonin pensionistët.

Zhvillimi I mjekësisë, mbrojtja shëndetësore, ushqimi, zhvillimi ekonomik, janë factorë që mund të ndikojnë në përmirësimin e jetesës së tyre në këtë kohë pandemie – thonë pensionistët. Shtëpia e Pleqve duket se paraqitet si nevoja më jetike për momentin.

Ndryshe, Dita Ndërkombëtare e të Moshuarve është një ditë e veçantë për personat e moshës së tretë në të gjithë botën. Më 14 dhjetor 1990 Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara përcaktoi 1 Tetorin si ditën e respekit global për të moshuarit./KlanMacedonia

read more
Happy Day

“HAPPY DAY”: DITA NDËRKOMBËTARE E PËRKTHIMIT

4797F2BA-B5B5-4F15-BD48-DB280E4326D6

SKYPË – AIDA BORA – PËRKTHYESE


Në Ditën Ndërombëtare të përkthimit në programin e mëngjesit Happy Day në një lidhje me Skype nga Tirana ishte përkthyesja dhe njëherit kryeredaktorja e botimeve PEGI, Aida Bora.

Bora tregoi për sfidat e përkthimit në kohën që po jetojmë si dhe rolin kyç të përkthyesëve. Ajo potencoi gjithashtu që një rol të rëndësishëm luan edhe përgaditja e kuadrove apo edhe ekspertët e gjuhës në sensin e përkthimit.

Ndryshe kjo ditë shënohet çdo 30 Shtator në shumë vende të botës, në nderim të përkthyesit të parë të Biblës, i cili konsiderohet si mbrojtës i shenjtë i përkthimit. Kjo është një mundësi për të shfaqur krenarinë për këtë profesion, që njëherësh është duke u bërë gjithnjë e më i domosdoshëm në fushën e përparimit global. Kjo ditë kishte nisur të festohej nga Federata Ndërkombëtare e Përkthimit, që nga viti 1953./KlanMacedonia

read more