close

Top Lajme

Top LajmeVendi

A gaboi Taravari dhe ASH-ja që u ulën në një tavolinë me partinë ”E Majta”?

wefwefwefwwefwe

Në emisionin Klan Debat në pyetjen se a gaboi Taravari dhe ASH-ja që u ulën në një tavolinë me partinë ”E Majta” ai u përgjigj:

Dëgjoni, ”E majta” as që ka qenë pjesë e diskutimit tonë, puna e opozitës është që të bëj çdoherë shumicën, pra ajo ishte në tavolinë vetëm për ta rrëzuar qeverinë dhe jo për të formuar qeveri të re, nuk ka të bëj me atë sepse të Majtën më shumë e faktorizon BDI dhe disa qarqe të në Maqedoni, partia e Apasievit është faktor totalisht i parëndësishëm në vendin tonë” – tha Taravari.

 

read more
Top LajmeVendi

A do të bashkëpunoj Taravari me grupin e ”zjarrit” në BDI?

weffwejh

Kryetari deri në kongres i ASH-së, Arben Taravari në Klan Debat komentoi edhe ngjarjet e fundit në BDI me grupin e ”Zjarrit” ku në pyetjen se a mund të vjen deri te një bashkëpunim me to ai u përgjigj kështu:

”Ngjarjet e fundit që ndodhën në BDI ma përkujton një fenomen që quhet ”Dejavu” nuk e di si do të zhvillohen dhe nuk dua të ndërhyj në organizimet e brendshme të partive tjera politike, shpesh kemi thënë se BDI është shumë gjatë pushtet pra nuk është e shëndetshme për një parti politike prandaj ndodhin fenomene të tilla, por un besoj se BDI duhet të shkoj në opozitë për të mirën e tyre dhe partisë”  – tha Taravari. /KlanMacedonia/

 

read more
Top LajmeVendi

Taravari: ASH-ja parti e fuqishme opozitare, do rikthehemi për 5 muaj në Tetovë

fewfwefwwef

Në pyetjen se a do e merr ASH-ja vëmendjen e Lëvizjes BESA si parti më e fuqishme opozitare, Taravari në Klan Debat tha se ASH-ja është partia opozitare më e fortë.

”Unë mendoj se askush nuk ka dyshim se ASH-ja është partia më e fuqishme opozitare në Maqedoninë e Veriut, sepse kemi shtrirje të atillë por besoj se në Tetovë për 3-4 muaj do rikthemi fuqishëm dhe mendoj se do të jemi partija e dytë në Tetovë. Për momentin mendoj se BDI ka degë të fuqishme në Tetovë dhe do të jemi konkurent serioz politik, ku ne si ASH do rikthehemi fuqishëm’‘ – tha Taravari. /KlanMacedonia/

 

read more
Top LajmeVendi

Taravari: 5-6 ditët e para të zgjedhjes time, çdo ditë kam vizituar Tetovën

fweweffewfew

Në emisionin Klan Debat, kryetari i zgjedhur deri në kongres në ASH, Arben Taravari tha se ditët e para ai është marrë vetëm me Tetovën ku kishin pësuar rezultat jo të mirë zgjedhjet e fundit.

”5 – 6 ditët e para jam koncentruar dhe nuk ka pas ditë që s’kam qenë në Tetovë duke takuar nga 30-40 njerëz me qëllimin e vetëm që dal ngadalë të bashkëbisedojmë me antarsinë por edhe me simpatizantët dhe me autoritete tjera në Tetovë” – tha Taravari. /KlanMacedonia/

 

 

read more
Top LajmeVendi

Taravari: Kjo qeveri nuk është stabile, 61 deputet janë në pikëpyetje

taravari1

Në emisionin Klan Debat, ushtruesi i detyrës si kryetar i ASH-së, Arben Taravari tha se momentalisht kjo qeveri nuk është e sigurtë dhe është jostabile.

“Në momentin që po flasim kjo qeveri nuk e di se a mund të ketë 61 deputetë, nuk është stabile dhe nuk do zgjasë edhe shum, ne u munduam si çdo opozitë ta rëzoj qeverinë dhe kjo një ditë do të ndodhë sepse ndryshimi që e duan shqiptarët po vjen” – tha Taravari

read more
Top LajmeVendi

A ndëgjohet zëri i antarsisë në ASH? Kështu përgjigjet Taravari

arben tarav

Në emisionin Klan Debat, Taravari tha se ASH-ja gjithmonë ka ndjekur dhe zbatuar demokracinë në parti.

”ASH-ja çdoherë e ka ndëgjuar zërin e antarsisë, nuk them që s’kemi gabuar kemi gabuar por përsëri e them në çdo degë ka vendosur antarsia, pra në rastin që po thoni në Bogovinë ka vendosur kuvendi qendror, ne vendosëm emrat e gjithë kandidatëve, nuk është e vërtetë nuk nuk u përfill apo nuk u ndëgjua zëri i antarsisë”

Në pyetjen e gazetares se sipas rezultateve pësoi ASH-ja?

Taravari tha se ata kishin rezultat pak më të dobët se herën e kaluar në Bogovinë, sipas Taravarit në ASH gjithmonë ka pasur frymë demokratike bile e kemi tepru me demokraci të brendshme partiake. /KlanMacedonia/

read more
Top LajmeVendi

A fitohen zgjedhjet në terren? Ja si përgjigjet Arben Taravari

ergergeger

Arben Taravari në emisionin Klan Debat tha se padyshim që zgjedhjet fitohen me aktivitet në terren, dhe këtu disi ka çaluar ASH-ja.

”As që diskutohet se zgjedhjet fitohen në terren, ne si Aleancë për Shqiptarët çdoherë kemi qenë në terren, por duhet bërë më shumë. Në kongres nuk mendoj se kishte diçka për të mësuar, sepse çdo parti politike ka pakënaqësi, gjithmonë ka në rradhet e veta çdo parti, persona që përkrahin individ të caktuar, dikush Ziadin Selën, dikush Taravarin, dikush Ilmi Azirin e kështu me rradhë”

”Ziadin Sela ka qenë themelues i ASH-së, pra un nga fillimi deri tani e kam mbështetur dhe përkrahur deri në momentin kur vendosi të tërhiqet” – tha Taravari. /KlanMacedonia/

read more
Top LajmeVendi

Taravari: Ngjarjet e fundit në BDI, lojë fëmijësh

taravari1

Ka pasur përçarje çdoherë në BDI, kur vijnë zgjedhjet ata bashkohen

Duke komentuar ndodhitë e fundit në BDI ushtruesi i detyrës Kryetar i ASH Arben Taravari në emisionin Klan Debat thotë se nuk sheh diçka serioze përveç se loj fëmijësh. E rreth bashkëpunimit me grupin e zjarrin ai përgjigjet.

‘Tash për tash nuk kemi biseduar. Këta ngjaret e fundit në Bdi ma kujtojnë një fenomen në psikologji dezhavu, nuk e di si do të zhvillojen aktivitetet dhe nuk du të hyjë në punet e brendshme të partive tjera. Nuk kam ndonjë përgjigje dhe as që e kam menduar deri më tash, do ta bëjmë si grup, nuk shohëm diçka serioze më shumë na duket si loj fëmijës. Bdi çdo herë ka pasur përçarje por prap i sheh të bashkuar para zgjedhjeve” – tha Taravari /KlanMacedonia/

read more
Top LajmeVendi

Kongresi i fundit i ASH-së: A e kishte njoftuar Sela – Taravarin se nuk do kandidohet?

gerereg

Në emisionin Klan Debat, Arben Taravari ushtrues detyre kryetar i ASH-së tha se në kongresin e fundit tha se janë marrë vesh me Selën që ai të jetë kandidat i vetëm.

”E vërtatë është se ne me Ziadin Selën e kemi biseduar këtë çështje se a do kandidojë apo jo, ky debat shkoi edhe deri te baza që është e shëndetshme dhe demokratike. Dhe u morrëm vesh që kandidat i vetëm të jetë Ziadin Sela, ai vendosi për së dyti të kandidoj dhe unë u tërhoqa, jam i pari nga dega e Gostivarit që kam nënshkruar kandidimin e Selës pra ndërmjet neve ka pasur pajtueshmëri 100% se shkon ai dhe nuk kandidon asnjë tjetër” – tha Taravari. /KlanMacedonia/

read more
Top LajmeVendi

Kuvendi debaton katër ditë për gjendjen e krizës për mungesë të energjisë

kuvendi-maqedoni

OPOZITA AKUZA NDAJ QEVERISË PËR KEQMENAXHIM

Për të katërtën ditë me radhë ka vazhduar debati në Komisionin parlamentar për Mbrojtje, ku në rend ditë është propozim vendimi për miratimin e vazhdimit të afatit për gjendjen e krizës në territorin e vendit, për shkak të mungesës së energjisë elektrike. Deputetë e opozitës kanë vazhduar sërish me akuza ndaj pushtetit, për mënyrën se si po menaxhohet kjo krizë. Deputetja e VMRO – DPMNE-së, Rashella Mizrahi vlerësoi se pushteti është dëshmuar si i pakualifikuar për të zgjidhur krizën, ndërsa ka akuzuar për keqpërdorime.

“Nuk do të ketë zgjidhje për krizën energjetike. Do të shpallet gjendje e krizës vetëm për shkak të procedurave e tenderëve. Pushteti ekzekutiv u dëshmua si e pakualifikuar që të bëjë çfarëdolloj planifikimi në nivel shtetëror. Është e dukshme se Qeveria nuk di të përballet me këto probleme dhe as nuk ka ditur në 5 vitet e fundit. Do të kemi edhe probleme të reja” – tha Rashella Mizrahi, Deputete e VMRO – DPMNE-së.

Sipas saj, kjo nuk është vetëm gjendje krize vetëm për energjetikën, por kjo është gjendje krize e shtetit si rezultat i gjendjes së krizës së Qeverisë.

“Më vjen keq për të gjithë ata qytetarë, të gjithë qytetarët e këtij shteti që duhet ta mendojnë si do të funksionojnë inkubatorët në Gjinekologji, që do ta mendojnë si të paguajnë faturën, do të vlerësojnë se janë në imagjinatë sipas Bytyqit, kur për 700 denarë do të blejnë prodhime qumështore, kur paga nuk do t’ju mjaftojë për asgjë, megjithatë inflacion nuk ka, nuk ka krizë, do të gjindemi” – tha Rashella Mizrahi, Deputete e VMRO – DPMNE-së

Kujtojmë se për shkak të krizës energjetike me të cilën pritet të përballet vendi gjatë këtij dimri, Qeveria muajin e kaluar miratoi masa që duhet të zbatohen nga ana e institucioneve publike, me qëllim të kursimit të energjisë. Këto masa do të jenë në fuqi deri në fund të muajit mars. /KlanMacedonia/

read more
1 2 3 977
Page 1 of 977