Çka ndodh me trupin tuaj pasi bëheni 25 vjeç?

Gjithnjë kam qenë në përputhje me trupin tim: E di kur është i mbingarkuar, kur ka nevojë për t’u djersitur dhe madje kur duhet të lirohet me një ose dy pije. Megjithatë, nuk isha përgatitur për të papriturat që sjell të bërit 25 vjeç.

Para momentit të ditëlindjes, disa miq të vjetër dhe familja me shaka më thanë që “vetëm të prisja …” – për dhimbjet, rrudhat, fitimin e supozuar të peshës, që fillojnë të ndodhin gjatë të 20-ës. Duket se nuk ishte fare shaka, por një thirrje e vërtetë për zgjimin e procesit të plakjes.

Përpara, një shkatërrim i plotë i gjithçkaje që ndryshoi trupin tim, si fizik ashtu edhe mendor, me njohuri nga profesionistët për mënyrën se si të përballemi me këto realitete të ashpra..

Metabolizëm më i ngadaltë

Dikur mund të haja biskota sikur të isha duke ruajtur për dimrin dhe të shihja pak ose aspak ndryshim në përbërjen e trupit, gjendjen shpirtërore apo nivelin e energjisë. Për fat të keq, nuk ndodhte e njëjta gjë pasi kisha bërë 20 vjeç.

“Shumica e njerëzve vënë re se me rritjen e moshës metabolizmi i tyre ngadalësohet dhe se nevojitet më shumë ‘punë’ për të mbajtur të njëtën masë që kishim kur ishin më të rinj”, tha Ariane Resnick. “Kjo është pjesërisht për shkak të ndryshimeve hormonale që ndodhin dhe gjithashtu për faktin se ne humbim masën e muskujve teksa ne jetojmë”. Resnick tha se duhet të fajësohet gjenetika dhe mënyra e jetesës, kështu që është mirë që të mos tregohemi të ashpër me veten kur bëhet fjalë për këtë çështje.

Dhimbje koke nga pija

Pirja pas moshës 21 vjeçare. . . dun dun dun. Kohë pas kohe kam dëgjuar se pija merret më shumë gjatë dhe pas kolegjit, por kurrë nuk vihet re derisa dhimbjet e shkaktuara prej saj fillojnë të godasin si një tullë. Dhe më keq akoma, fillova të kem dhimbje koke, ndërkohë që isha jashtë ose në kulmin e kënaqësisë.

Studimet tregojnë se mëlçia bëhet gjithnjë e më pak e aftë për të prishur toksicitetin e alkoolit gjatë moshës. Plus, sistemi imunitar dobësohet dhe na e bën më pak të mundshëm shërimin nga çdo gjë e vështirë në trupin tonë.

Më pak energji

Shpesh i shpenzoja ditët nga puna në një darkë me pije. Pas 25 vjetësh, vura re se nivelet e mia të energjisë ranë ndjeshëm, sidomos në stërvitjet e mia.

“Ndërsa ne jetojmë, intensiteti maksimal në të cilin mund të punojmë do të bjerë dhe nuk do të rimëkëmbemi nga stërvitjet, siç ka funksionuar “, shpjegon Geralyn Coopersmith. “Me kalimin e kohës shumica prej nesh do të duhet të rregullojnë mënyrën sesi punojnë”.

Kur bën 25, ky është emri i lojës: “Përshtatu”; “Dëgjoje trupin tënd”, këtë kërkon nga të gjithë, Coopersmith. Kjo do të thotë lejimin e vetes për të pushuar, modifikuar një regjim stërvitje ose për të kërkuar ndihmë mjekësore për çdo çështje sipas nevojës.

Rrudhat dhe lëkura e thatë

Mund të tingëllojë dramatike, por dukej sikur u zgjova në ditëlindjen time të 25-të dhe shikoja në pasqyrë për të gjetur në mënyrë magjike këmbët e reja dhe rrudhat e ballit.

Sipas Dr. Parks, dermatolog dhe themelues i DermWarehouse, “Është normale që edhe në moshën 25-vjeçare të fillojnë të shohin shenjat e plakjes dhe kjo është kryesisht për shkak të dëmtimit nga dielli gjatë viteve,” shpjegon ai. “Unë shoh shumë pacientë në këtë moshë dhe madje edhe më të rinj që kanë rrudha dhe madje kancerin e lëkurës”.

Sigurisht, dielli është fajtori më i madh për ato shfaqje të papritura të rrudhave. “Do të thosha se rreth 90% e plakjes së lëkurës është nga dielli. 10% është gjenetika dhe lëvizja e muskujve”, shton Dr. Parks. “Rrudhat e ballit janë shpesh të shkaktuara nga lëvizjet e muskujve”.

Flokë të hollë

Ja një gjë që me të vërtetë kurrë nuk e kam parë të vijë. Fillova të vëreja se flokët e mi dukeshin më pak të plotë dhe të gjallë dhe më shumë flokë që binin gjatë larjes.

Për fat të mirë, nuk jam vetëm. Rreth 1/3 e grave në një moment apo tjetër, përjetojnë humbje të flokëve, qofshin këto të vogla apo serioze. Janë të shumtë faktorët që mund të ndikojnë në këtë gjë, të tilla si medikamente, kushtet mjekësore dhe stresi.

Ka kuptim pse ndodh në këtë kohë, mosha 25-vjeçare është një vit i rëndësishëm kur karriera, paraja, marrëdhëniet dhe mirëqenia e përgjithshme personale priten të “zgjidhen”, kështu që stresi do të rezultojë kur gjërat nuk janë në vendin që janë planifikuar.

Lexo gjithashtu
Total
0
Share