Euro 2024: Anglia nis mbarë, mundi Italinë në Napoli

Katër fitore të kombëtareve vendase, një barazim dhe tri fitore të kombëtareve  mysafire është epilogu i tetë ndeshjeve para të ciklit kualifikues për Euro 2024 që u zhvilluan mbrëmë. Fitore  në cilësinë e vdnasit kanѱ shënuar Maqedonia e Veriut, kundër Maltës, Bosnja e Hercegovina kundër Islandës, Portugalia kundër Lihtenshtajnit dhe  Danimarka  kundër Finlandës.  Barazimi I vetm ii  kombëtaëm doli në përballjen Sllovaki – Liuksemburg, ndërsa në cilësinë e mysafitrit  fitore shënuan Anglia ndaj Italisë, Sllovenia kundër Kazakistanit dhe Irlanda Veriore kundër San Marinos.

Anglia ka startuar me fitore në stadiumin “Diego Armando Maradona” në Napoli, duke mundur skuadrën vendase Italinë me rezultat  2-1, në takimin e xhiros së parë të Grupit C. Për Anglinë shënuan Rice në minutën e 13 dhe Kane në minutën e 44 nga penalltia, ndërsa golin e nderit për italianët e shënoi  debutuesi Retegui në minutën e 56-të. Anglia nga minuta e 80-të  luajti me  lojtarë më pak pasi me katrtonë kuq u ndëshkua Shaw.