Forcat ruse tërhiqen nga ishulli i gjarpërinjve

MOSKA NUK PO PENGON HAPJEN E NJE KORRIDORI HUMANITAR PER DERGIMIN E DRITHRAVE

Mund të cilësohet si një ndër tërheqjet më strategjike ajo që bën forcat ruse nga ishulli i Gjarpërinjve në Detin e Zi. Një vendim i tillë është përshëndetur nga Ukraina duke e cilësuar si një gjest i vullnetit të mirë. Dalja kontrollon hyrjen për në Odesa, porti kryesor i Ukrainës në Detin e Zi, ku një bllokadë ruse ka penguar eksportet e drithërave duke krijuar një goditje globale të furnizimit me ushqime dhe rrezik për një krizë urie.

Është një betejë vendimtare, si në aspektin strategjik ashtu edhe në atë simbolik. Forcat ruse njoftuan se kanë braktisur postin strategjik të Detit të Zi të ishullit të gjarpërinjve, në një fitore të madhe për Ukrainën që mund të lirojë kontrollin e bllokadës së eksportit të grurit të Rusisë.

Ministria ruse e mbrojtjes e përshkroi vendimin për t’u tërhequr nga gropa si një “gjest i vullnetit të mirë” që tregoi se Moska nuk po pengonte përpjekjet e Kombeve të Bashkuara për të hapur një korridor humanitar që lejon dërgimin e drithërave nga portet e Ukrainës.

Ukraina tha se kishte dëbuar forcat ruse pas një sulmi masiv gjatë natës. “KABOOM!” postoi në Tëitter Andriy Yermak, shefi i kabinetit të presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskiy. “Nuk ka më trupa ruse në ishullin e gjarpërinjve. Forcat tona të Armatosura bënë një punë të shkëlqyer”, u shpreh ai.

Ishulli i gjarpërinjve ndodhet më pak se 40 km larg Ukrainës dhe është kontestuar ashpër që nga fillimi i pushtimit rus. Pavarësisht humbjeve, dukej se Rusia kishte konsoliduar kontrollin e saj në ishullin e gjarpërinjve me artileri, raketa dhe forca të shumta që ishin vendosur në të gjithë ishullin.

Dalja kontrollon hyrjen në korsitë detare për në Odesa, porti kryesor i Ukrainës në Detin e Zi, ku një bllokadë ruse ka penguar eksportet e drithërave nga një prej furnizuesve kryesorë të botës, duke krijuar një goditje globale të furnizimit me ushqime dhe rrezik për një krizë urie.

Ndërkaq luftime të ashpra janë zhvilluar në qyteti lindor Lysychansk .Forcat ukrainase po vazhdojnë të mbajnë pozicionin e tyre në qytet, pas tërheqjes së tyre nga Severodonetsk.

Luftimet tokësore ka të ngjarë të përqendrohen në rafinerinë e naftës Lysychansk , 10 km në jug-perëndim të qendrës së qytetit. Evakuimi i rreth 15,000 civilëve që janë ende në qytet “mund të jetë i rrezikshëm për momentin kanë bërë të ditur autoritetet ukrainase. Në qytetin Kremenchuk ende vazhdojnë kërkimet për të gjetur të tjerë civilë që humbën jetën kur një raketë ruse shkatërroi një qendër tregtare.

GAZETARE: LIVIA KALLFA

PAMJET: REUTERS

Lexo gjithashtu
Total
0
Share