close

FORMULA 1: NDAHET NGA JETA CHARLIE WHITING

Whiting vdes në moshën 66 vjeçare


Ka filluar në mënyrën më të keqe të mundshme dhe me një lajm të trishtueshëm kampionati 2019 i Formulës 1.

Drejtori historik i garave dhe përgjegjësi i aspektit sportiv dhe teknik të rregullave, Charlie Whiting, është ndarë nga jeta gjatë mbrëmjes së të enjtes.

Ka qenë presidenti i F1, Jean Todt, ai që ka dhënë lajmin: “F1 ka humbur një mik besnik dhe një ambasador prestigjioz”.

I njohur si ai që jep “startin” në çdo garë, Charlie Whiting është ndarë nga jeta në moshën 66-vjeçare për shkak të një embolie në mushkëri, që e ka goditur në gjumë.

Ai ndodhej në Melburn për fillimin e sezonit të ri. /Agjencitë/