close
Bota

FRANCË: MAKRON SHPALLI KARANTINË NJË MUJORE KOMBËTARE

7B3527C9-6428-45F5-AE56-7616FCF0579B

Presidenti I Francës Emanuel Makron shpalli karantinë të re kombëtare në Francë, me qëllim që përhapja e COVID-19 të vehet nën kontroll. Kjo masë hyn në fuqi të Premten dhe do të zgjasë deri më 1 Dhjetor. Situata do të analizohet cdo 15 ditë dhe karantina do të lehtësohet atëherë kur shifrat ditore të rasteve të reja do të shënojë rënie në rrerh 5000.

“Francës I nevojitet ndalje brutale e epidemisë. Deri në mesin e Nëntorit, të gjitha shtretërit në repartet intensive mund të mbushen me pacientë. Masat e deritashme u treguan të pamjaftueshme, jemi të vërshuar nga vala e dytë, që do të jetë më I vështirë dhe më me fatalitet se e para” – ka thënë Macron duke ju drejtuar kombit.

Mbyllen të gjitha bizneset jo të rëndësishme, sikurse restoranet, baret por për dallim nga karantina tetëjavore e pranverës, shumica e shkollave do të jenë të hapura, derisa universitetet kthehen në mësim nga distanca.  

“Franca duhet ta mbrojë ekonominë e saj, por strategjia e imunitetit mund të rezultojë me deri 400.000 viktima më shumë” – ka thënë Makron. /KlanMacedonia

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia