Iran: Rreth 14 mijë të arrestuar në protesta për gjashtë javë

Rreth 14 mijë njerëz janë arrestuar në Iran gjatë protestave atje që nga shtatori, sipas një zyrtari të lartë të Kombeve të Bashkuara.

“Gjatë gjashtë javëve të fundit, mijëra burra, gra dhe fëmijë – sipas disa llogarive mbi 14 mijë persona janë arrestuar, ku përfshihen mbrojtës të të drejtave të njeriut, studentë, avokatë, gazetarë dhe aktivistë të shoqërisë civile”, tha Javaid Rehman, raportues special për Situata e të Drejtave të Njeriut në Republikën Islamike të Iranit.

Përgjigja e dhunshme e pandërprerë e forcave të sigurisë në vend ka çuar në vdekjet e raportuara të të paktën 277 personave, shkruan CNN, transmeton Klankosova.tv.

CNN nuk mund të verifikojë në mënyrë të pavarur shifrën e arrestimit apo numrin e të vdekurve – shifra të sakta është e pamundur për të konfirmuar nga askush jashtë qeverisë iraniane – dhe vlerësime të ndryshme janë dhënë nga grupet opozitare, organizatat ndërkombëtare të të drejtave dhe gazetarët vendas.

Demonstratat u ndezën fillimisht nga vdekja e Mahsa Amini, një gruaje kurdo-iraniane 22-vjeçare, e cila vdiq në mes të shtatorit pasi u ndalua nga policia morale e vendit.

Që atëherë, protestat në të gjithë Iranin janë bashkuar rreth një sërë ankesash me regjimin.

Gjithnjë e më shumë, aktivistët dhe ekspertët po i karakterizojnë protestat si një kryengritje kombëtare dhe një nga sfidat më të mëdha për regjimin iranian që nga themelimi i tij.

Lexo gjithashtu
Total
0
Share