Katar 2022: Uellsi apo Ukraina do të kualifikohet në Kupën e Botës?

Sot do të mësohet se cila nga dy reperezentacionet Uellsi apo Ukraina do të sigurojnë kualifikim në botërorin e futbollit “Katar 2022”, pra so zhvillohet finalja e play off-it mes këtyre dy skuadrave

Kjo ndeshje ishte paraparë të luhej muaj më parë, por për shkak të agresionit rus ndaj Ukrainës, atëherë u detyrua të shtyhet.

Deri në finale të play off-it Uellsi ka arritur mposht Austrinë me rezultat 2:0, me dy gola të Gareth Bale. Nga ana tjetër, Ukrainë para pak ditësh shënoi fitore të sigurtë ndaj Skocisë 3:1. Të dy skuadrat do të luajnë për fitore, pasi ëndërrojnë pjesëmarrjen në Kupën e Botës që kësaj radhe nga nëntori deri në dhejtor do të zhvillohet në Katar.

Fituesi nga kjo ndeshje do të kaloj në grupin B, ku e pret Anglia, SHBA dhe Irani.

Sfida në mes Uellsit dhe Ukrainës zhvillohet sot në ‘Cardiff Stadium’, me fillim nga ora 18:00.

/KLanMacedonia/

Lexo gjithashtu
Total
0
Share