close

KAZAKISTAN: ZGJEDHJE PRESIDENCIALE, ARRESTOHEN DHJETËRA PERSONA

Policia në Kazakistan ka arrestuar dhjetëra protestues, dhe gazetare teksa vendi mban zgjedhje të parakohshme parlamentare, ku pritet të zgjidhet pasardhësi i ish-presidentit autoritatar, Nursultan Nazarbaev.

Protestuesit në qytetin Almaty po bënin thirrje për bojkotin e zgjedhjeve, në të cilat Qasym-Zhomart Toqaev po garon kundër gjashtë kandidatëve të tjerë. /Agjencitë/