close
Bota

KINA RRIT SHPENZIMET NË MBROJTJE

auto_8A954D60-B790-41C6-A229-8820AABD040E_cx0_cy6_cw0_w1023_r1_s1551775800

Kina do t’i rrisë shpenzimet në forcat e saj të armatosura për 7.5% në vitin 2019.Raporti për buxhetin u publikua para një takimi ceremonial të Kongresit Popullor të Kinës.

Rritja këtë vit është më e vogël se vitin e kaluar, kur ka qenë 8.1%. Ekspertët dhe diplomatët, megjithatë, thonë se Kina i fsheh shpenzimet e vërteta për ushtrinë e saj, e cila i është nënshtruar një modernizimi masiv nën presidentin Xi Jinping. /Agjencitë/

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia