close

KQZ: PARTITË DHE KOALICIONET ENDE TË PA CERTIFIKUARA

Ende asnjë parti politike apo koalicion parazgjedhur nuk është paraqitur në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve për tu certifikuar për zgjedhjet e 6 tetorit.

Kanë mbetur edhe 8 orë kur partitë politike e koalicionet parazgjedhore të certifikohen në KQZ për zgjedhjet e  parakohshme të 6 tetorit.

Sipas zëdhënësit të këtij komisioni Valmir Elezi deri më tash asnjë parti politike apo koalicion parazgjedhor  nuk është paraqitur në KQZ për certifikim.

Pazaret për koalicione parazgjedhore si duket kanë mbetur për minutat e fundit, sikurse edhe në zgjedhjet e kaluara.

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, ka thënë se ende nuk ka diçka konkrete sa i përket koalicionit me Lëvizjen Vetëvendosje, derisa ka shtuar se pozita e kryeministrit është ajo që po e pamundëson marrëveshjen.

Ai ka thënë se akoma nuk ka ndonjë përgjigje, por se ata janë të përcaktuar që koalicioni të jetë i mundshëm.

Partia Demokratike ka paralajmëruar befasi. Zakonisht deri më tash kjo parti ka mbledhur rreth vetes shumë parti të vogla, por kësaj radhe është në pikëpyetje nëse do tëbashkohen edhe me koalicionin e Nismës dhe AKR-së.

Ndërsa AAK-ja që tashmë është në koalicion me PSD-në mbetet e hapur për Nismën e AKR=në por ka përjashtuar mundësinë për koalicione parazgjedhore me parti tjera të mëdha. Mbetet të shihet deri në mesnatë nëse do të ketë ndonjë befasi. /Blerta Dalloshi-Berisha, Prishtinë/