close
Bota

KURDËT E SIRISË KËRKOJNË NDIHMËN E EVROPIANËVE

1C3490C9-38C8-4517-83EC-3148408728AC_w1023_r1_s

Kurdët e Sirisë iu bën thirrje evropianëve të mos i lënë ata, kur grupi militant “Shteti Islamik” të jetë i mundur. Kurdët, që luftojnë kundër grupit militant IS, konsiderohen si terroristë nga ana e Turqisë.

Zëdhënësi i kurdëve të Sirisë, Aldar Halil i tha agjencisë AFP se evropianët duhet të ndihmojnë në krijimin e forcave ndërkombëtare në verilindje të Sirisë.

Zëdhënësi kurd i bëri thirrje Francës, si dhe vendeve tjera të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, të angazhohen për krijimin e forcave ndërkombëtare në Siri, pas tërheqjes së trupave amerikane. /Agjencitë/

 

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia